Bieloruské úrady začali novú vlnu zatýkania, aby pred januárovými prezidentskými voľbami, v ktorých sa bude autoritársky vládca krajiny Alexander Lukašenko uchádzať o svoj siedmy mandát, zlikvidovali akýkoľvek náznak nesúhlasu. Podľa agentúry AP to dnes uviedli ochrancovia ľudských práv. Bezpečnostné zložky v krajine od minulého štvrtka zadržali vyše 100 ľudí, informovala organizácia Vjasna.
Zatýkanie sa zameralo na účastníkov online chátov, ktoré vytvorili obyvatelia bytových domov v rôznych bieloruských mestách, oznámili ochrancovia ľudských práv.
Protivládne demonštrácie
Tieto diskusné fóra majú slúžiť napríklad na koordináciu údržby budov alebo komunálnych služieb. Počas rozsiahlych protivládnych demonštrácií po prezidentských voľbách v roku 2020 však podobné chaty Bielorusi hojne využívali aj na koordináciu protestov, podotkla AP.
Po prezidentských voľbách v lete 2020, ktorých víťazom úrady opäť vyhlásili Lukašenka, čo opozícia aj Západ odmietli uznať, sa v Bielorusku zdvihla obrovská vlna protestov.
Státisíce ľudí vyšli do ulíc, ale režim tieto akcie tvrdo potlačil. Desiatky tisíc ľudí poriadkové sily zadržali a tisíce z nich policajti podľa médií zbili v celách. Desiatky nezávislých médií a mimovládnych organizácií úrady zakázali. Rad ľudí súdy poslali za mreže. Hlavní opoziční predstavitelia skončili buď vo väzení, alebo utiekli z krajiny.
Ľudskoprávna organizácia Vjasna eviduje takmer 1300 politických väzňov vrátane jej zakladateľa a nositeľa Nobelovej ceny za mier Alesa Bjaljackého. Exilová opozičná líderka Svjatlana Cichanouská už skôr upozornila, že mnoho bieloruských politických väzňov nemôže komunikovať s vonkajším svetom a nevie sa, či vôbec žijú.
Podľa Vjasnu za mrežami zomrelo od roku 2021 najmenej sedem politických väzňov. Lukašenko popiera, že by v jeho vlasti boli politickí väzni.
Vlna zatýkania
"Nová masívna vlna zatýkania a prehliadok je plánovanou zastrašovacou akciou pred voľbami," povedala Pavel Sapelka z Vjasny. Niektoré z novozatknutých úradov podľa AP obvinili z plánovania "sprisahania s cieľom prevziať moc", za čo im hrozí až 15 rokov väzenia.
Nedlho pred poslednou vlnou zatýkania úrady označili desiatky online chátov ako súčasť toho, čo nazývajú celoštátnou "extrémistickou" sieťou.
Cichanouská vyzvala Západ, aby reagoval na novú vlnu zatýkania, a Bielorusov, aby nehlasovali za žiadneho zo schválených kandidátov v najbližších voľbách. "Rozsah najnovšej vlny represií odráža atmosféru teroru pre predstierané prezidentské hlasovanie," uviedla podľa AP politička, ktorá podľa opozície v skutočnosti zvíťazila v posledných prezidentských voľbách.
Bieloruská ústredná volebná komisia nedávno dovolila siedmim politikom lojálnym autoritárskemu vládcovi začať zbierať podpisy podporujúce ich kandidatúru vo voľbách, ktoré sú naplánované na 26. januára. Dvom opozičným predstaviteľom naopak zber podpisov neumožnila, poznamenala AP. Lukašenko už skôr oznámil, že bude chcieť znovu kandidovať.