Ekonomiku a ochranu demokracie označili Američania v dvoch rozsiahlych prieskumoch za hlavné otázky, ktoré ovplyvnili ich rozhodovanie v končiacich sa prezidentských voľbách. S odstupom za týmito dvoma témami potom v poradí priorít voličov figurovali imigrácia a právo na potrat.
Výsledky do istej miery odráža vývoj v kampani, ktorej dominovala nespokojnosť Američanov s nárastom životných nákladov a debaty o ohrození demokracie. Na prvú tému spoliehal republikánsky exprezident Donald Trump, druhé zase zdôrazňovala Demokratická strana na čele s viceprezidentkou Kamalou Harrisovou.
V prieskume vypracovanom pre agentúru AP, na ktorom sa zúčastnilo vyše 110-tisíc voličov, označilo približne 40 percent respondentov ekonomiku a pracovné podmienky ako najdôležitejší problém v Spojených štátoch.
Zhruba 20 percent vybralo imigráciu a desať percent potraty. Keď však boli ľudia pýtaní, čo najviac ovplyvnilo ich voľbu, asi polovica uviedla ako najdôležitejší faktor budúcnosť demokracie.
Podobné výsledky priniesla agentúra Edison Research v prvej verzii prieskumu pre viaceré veľké médiá, ktorý bude ešte aktualizovaný.
Stav demokracie uviedlo ako rozhodujúcu volebnú otázku 35 percent opýtaných, ekonomiku potom 31 percent. Spravodajská spoločnosť BBC poznamenala, že ekonomika bola pri štyroch predchádzajúcich voľbách v USA vždy na prvom mieste.
V sondáži Edison Research uviedlo 73 percent Američanov, že demokracia v USA je ohrozená. Podľa AP v jej prieskume respondentov zjednocoval názor, že súčasný systém v USA nefunguje. Asi 80 percent účastníkov uviedlo, že si želajú aspoň "značnú zmenu" v riadení krajiny.
Do konca hlasovania v USA v čase publikovania týchto čísel zostávalo ešte niekoľko hodín a ani jeden z dvojice prieskumov sa priamo nezaoberal výsledkami duelu medzi Harrisovou a Trumpom. Podľa predbežných výsledkov Edison Research tvorili 53 percent hlasujúcich ženy, zatiaľ čo pred štyrmi rokmi to bolo 52 percent.