Na snímke minister spravodlivosti SR Boris Susko (Smer). FOTO: TASR/Jakub Kotian
StoryEditor

Slovensko bude rokovať s Európskou komisiou o opravách Správy o stave právneho štátu

31.10.2024, 12:33
Autor:
TASRTASR
  • Správu Európskej komisie kritizovala aj Súdna rada, ktorá nad jej obsahom vyjadrila znepokojenie.
  • Dokument nereflektoval stanovisko deviatich členov súdnej rady, ktoré doručili v rámci konzultácií s Komisiou.

Slovensko bude rokovať s predstaviteľmi Európskej komisie o opravách Správy o stave právneho štátu. Vláda Slovenskej republiky vytýkala v správe nepresnosti a zavádzajúce konštatovania.

Aj podľa Súdnej rady je správa neobjektívna a neodráža stav právneho štátu na Slovensku. Informovala o tom hovorkyňa ministerstva spravodlivosti Barbora Škulová.

Konzultácie po výhradách

Predstavitelia Európskej komisie pristúpili na expertné konzultácie potom, ako reakciu vlády s konkrétnymi výhradami k správe tlmočili predstavitelia ministerstva spravodlivosti a ministerstva zahraničných vecí na Rade Európskej únie.

Slovensko má v rámci nich predniesť svoje výhrady. "Momentálne sú v príprave podklady na expertné rokovania s Európskou komisiou. Súčasne sa koordinujeme s ministerstvom zahraničných vecí a európskych záležitostí, ktoré by malo zabezpečiť koordináciu všetkých dotknutých inštitúcií," uviedol minister spravodlivosti Boris Susko (Smer). Rokovanie s eurokomisiou je možné podľa neho očakávať v priebehu novembra.

Vláda v auguste schválila oficiálnu reakciu k Správe o právnom štáte vydanej Komisiou. Súčasťou reakcie sú napríklad výhrady k nepresnostiam, nesprávnej metodológii, ako aj k miere zohľadnenia pripomienok zaslaných vládou, súdnou radou a inými orgánmi Slovenskej republiky v procese prípravy správy.

Správa nereflektovala objektívne zistenia

Viaceré informácie v správe sa podľa rezortu neopierali o objektívne zistený skutkový stav a nereflektovali na opatrenia, ktoré vláda vykonala na zlepšenie úrovne právneho štátu. "Ako zdroje pri príprave správy slúžili aj subjektívne a tendenčne ladené mediálne výstupy," tvrdí.

Správu Európskej komisie kritizovala aj Súdna rada Slovenskej republiky, ktorá nad jej obsahom vyjadrila znepokojenie. Dokument nereflektoval stanovisko deviatich členov súdnej rady, ktoré doručili v rámci konzultácií s Komisiou.

K témam zrušenia Úradu špeciálnej prokuratúry a zmene trestných kódexov zaslala súdna rada celkovo 11 mediálnych výstupov členov rady. Ich obsah nie je podľa ministerstva spravodlivosti v správe premietnutý. "Európska komisia v správe neuviedla ani to, že niektoré časti schválenej reformy súdnictva z roku 2021 vyhlásil Ústavný súd za protiústavné," dodalo ministerstvo.

01 - Modified: 2024-11-12 21:24:01 - Feat.: - Title: Kandidátka na eurokomisárku Minzatuová sľúbila brániť kvalitné pracovné miesta a sociálnu spravodlivosť 02 - Modified: 2024-11-12 20:26:49 - Feat.: - Title: Kandidát na eurokomisára Séjourné sa v EP zaviazal chrániť európsky priemysel a znižovať byrokraciu 03 - Modified: 2024-11-12 10:00:00 - Feat.: - Title: Zákaz aj napriek snahe. Koniec spaľovacích motorov v EÚ platí, nastane od roku 2035 04 - Modified: 2024-11-11 15:21:56 - Feat.: - Title: Pellegrini v Baku diskutoval s Alijevom o bilaterálnych vzťahoch a spolupráci 05 - Modified: 2024-11-11 14:40:30 - Feat.: - Title: Japonsko investuje do podpory domácej výroby mikročipov viac ako 61 miliárd eur
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
13. november 2024 12:37