Menej ako týždeň pred americkými prezidentskými voľbami, ktoré pripadajú na 5. novembra, má demokratka Kamala Harrisová podľa dnes zverejneného prieskumu televízie CNN mierny náskok pred republikánom Donaldom Trumpom v Michigane a Wisconsine. V Pensylvánii, ktorá má najväčší počet voliteľov z kľúčových štátov, sú však šance oboch kandidátov vyrovnané.
Viceprezidentka Harrisová má podľa prieskumu v Michigane pred exprezidentom Trumpom náskok 48 ku 43 a vo Wisconsine 51 ku 45. Oba tieto štáty pritom pomohli demokratovi Joeovi Bidenovi poraziť Trumpa v prezidentských voľbách v roku 2020 a sú označované za štáty takzvaného "modrého múru".
V treťom štáte "modrého múru", ktorým je Pensylvánia, sú šance oboch kandidátov podľa prieskumu vyrovnané, pre oboch sa vyslovilo po 48 percent respondentov.
Zisk Pensylvánie, ktorá má 19 voliteľov v zbore voliteľov, čo je najviac zo siedmich kľúčových štátov, je považovaný za jeden z najvýznamnejších, ak nie úplne najvýznamnejších, v súboji o Biely dom.
Prieskum bol vykonaný online a telefonicky od 23. do 28. októbra a zapojilo sa doň 726 pravdepodobných voličov v Michigane, 819 v Pensylvánii a 736 vo Wisconsine, uviedla CNN. Štatistickú odchýlku vyčíslila približne na päť percentuálnych bodov.
O novom prezidentovi sa už tradične rozhoduje vždy v utorok po prvom novembrovom pondelok. Na rade miest už ale Američania môžu voliť v predstihu.
Americké prezidentské voľby nesú po formálnej stránke znaky nepriamych dvojstupňových volieb; prakticky sa ale rovnajú voľbám priamym. Občania v každom štáte priamo volia takzvaných voliteľov, ktorých je spolu 538.
Každý štát má zastúpenie zodpovedajúce počtu jeho kresiel v oboch komorách Kongresu - v Snemovni reprezentantov spolu 435 a v Senáte 100 - a troch voliteľov má tiež federálny dištrikt - District of Columbia, ktorý má v Kongrese len poradný hlas. Na víťazstvo prezidentského kandidáta je potrebné získať nadpolovičnú väčšinu - teda 270 hlasov v zbore voliteľov.