Nikto s istotou nevie, kto bol autorom tzv. Zinovjevovho listu, ktorý presne pred sto rokmi vyvolal škandál na britskej politickej scéne. Ostatne nie je ani jasné, či list vôbec fyzicky existoval. Vieme však, že išlo o prvé moderné fake news, ktoré dokonca ovplyvnili parlamentné voľby.
Od roku 1924 však neuplynula dekáda, aby sa v nej o liste nehovorilo či nebol nejako využitý v britskom vnútropolitickom boji. Naposledy sa naň odvolávali počas kampane k referendu o zotrvaní Veľkej Británie v Únii v roku 2016, o rok neskôr sa o liste z roku 1924 zase písalo v súvislosti s obvinením premiérky Theresy Mayovej zo zahraničného zasahovania do britskej volebnej kampane.
Prvé fake news
Zinovjevov list je skrátka britským archetypom modernej dezinformácie či fake news. A je tiež pripomienkou toho, čo spôsobia spočiatku dobre mienené snahy klamať a manipulovať v prospech vyšších záujmov štátu a spoločnosti.
Ako to teda celé prebehlo? V septembri 1924 získal v Talline umiestnený plukovník Ronald Meiklejohn z britskej Tajnej spravodajskej služby od svojho zdroja, ktorý mal mať prístup do najtajnejších miest sovietskej straníckej hierarchie, kópiu smernice Kominterny písanej cyrilikou a datovanej 15. septembra 1924.
Predseda Komunistickej internacionály Grigorij Zinovjev v nej mal inštruovať ústredný výbor Komunistickej strany Veľkej Británie, aby jej členovia vyvíjali tlak na prosovietskych sympatizantov vo vládnej, labouristickej strane, lobovali za ratifikáciu nedávno podpísanej zmluvy so Sovietskym zväzom a zintenzívnili „agitačno-propagačnú prácu v britských ozbrojených silách“ a celkovo, aby začali všetky prípravy na príchod komunistickej revolúcie vo Veľkej Británii.
Zostáva vám 85% na dočítanie.