Šesť ľudí prišlo o život na východe Kuby, keď cez ostrov prechádzal hurikán Oscar, oznámil kubánsky prezident Miguel Díaz-Canel podľa agentúry AFP. Kubu pritom už niekoľko dní sužujú rozsiahle výpadky elektriny, ktoré sa úradom darí odstraňovať len pomaly a čiastočne.
"Žiaľ, podľa predbežných informácií, šesť ľudí prišlo o život v obci San Antonio del Sur v provincii Guantanámo," uviedol šéf štátu v prejave odvysielanom štátnou televíziou.
Hurikán Oscar v noci z nedele na pondelok dorazil nad východnú Kubu a neskôr zoslabol na tropickú búrku, informovalo americké Národné stredisko pre hurikány (NHC).V nížinách na východe Kuby boli hlásené záplavy a búrkové vlnobitie, ktoré poškodilo niekoľko domov v meste Baracoa.
Rozsiahle výpadky elektriny
Milióny Kubáncov sa pritom už niekoľko dní stretávajú s rozsiahlymi výpadkami elektriny. Vo štvrtok Kuba zažila dovtedy najväčší tohtoročný výpadok elektriny, ktorý postihol polovicu krajiny a v niektorých provinciách trval až 20 hodín.
Premiér Manuel Marrero preto v ten istý deň vyhlásil dočasné obmedzenie činnosti úradov, ktoré nie sú nevyhnutné pre chod krajiny. Zavreli sa tiež školy. Nemocnice fungujú nepretržite vďaka vlastným generátorom.
V piatok potom blackout postihol takmer celú Kubu, ktorá má asi desať miliónov obyvateľov. Niekoľko hodín po tom, ako sa podarilo dodávky čiastočne obnoviť, postihol v sobotu krajinu ďalší výpadok elektriny. V sobotu večer bola bez prúdu veľká časť západnej Kuby, vrátane Havany.
Výpadky elektriny znamenajú na ostrove aj prerušenie dodávok vody a v horúcom počasí teraz komplikujú život ľuďom tiež kvôli nefungujúcim chladničkám.
Hlboká ekonomická kríza
Hlavné mesto Havana zostáva z veľkej časti ochromené a zvyšok ostrova sa pripravoval na štvrtú noc rozsiahleho výpadku dodávok elektriny, ktorý vyvolal niekoľko malých protestov a výstrahu vlády, že prísne potrestá akékoľvek nepokoje, napísala agentúra AP.
V hlavnom meste protestovalo niekoľko desiatok ľudí, niektorí búchali hrncami a panvami na uliciach, iní sa pripojili z balkónov. Demonštranti tvrdili, že im ani netečie voda, a najmenej jednu ulicu zablokovali odpadkami. "Krajina sa úplne zastavila," posťažovala sa päťdesiatpäťročná Mayde Quiñonesová, ktorá je v domácnosti, kde sa stará o osemdesiatročnú svokru.
Kubánska vláda má nízku toleranciu k občianskej neposlušnosti. "Nedopustíme vandalizmus, ani nedovolíme, aby niekto rušil pokoj ľudí," varoval v televízii prezident Miguel Díaz-Canel.
Terajší výpadok elektriny je považovaný za najhorší od predvlaňajšieho hurikánu Ian - a to Oscar udrel na východe ostrova, kde sa nachádzajú dôležité elektrárne, čo môže obnovu dodávok ďalej skomplikovať, ako upozornil minister energetiky Vicente de la O Levy.
To všetko je súčasťou hlbokej ekonomickej krízy, ktorá podnietila exodus viac ako pol milióna Kubáncov do USA. Tisíce ďalších mieria do Európy.
Kubánska vláda a jej spojenci obviňujú z ekonomických problémov embargo USA trvajúce 62 rokov, Biely dom naopak poukazuje na dlhodobo zlú hospodársku politiku kubánskej vlády. Elektrina je na Kube síce relatívne lacná, ale čoraz nedostupnejšia, poznamenala AP.