Izrael pri svojej vojenskej operácii proti teroristickému hnutiu Hamas v Pásme Gazy systematicky ničil zdravotnícku infraštruktúru, uvádza dnes zverejnená správa nezávislej vyšetrovacej komisie zriadenej Radou OSN pre ľudské práva. Podľa agentúry Reuters správa uvádza, že takéto konanie je vojnovým zločinom a zločinom proti ľudskosti.
Izrael opakovane upozorňuje, že ozbrojenci Hamasu civilnú infraštruktúru vrátane zdravotníckej pri boji bežne používajú ako úkryt. Vyšetrovacia komisia z vojnových zločinov a zločinov proti ľudskosti obvinila aj palestínske ozbrojené skupiny, hlavne kvôli ich nakladaniu so zadržiavanými izraelskými rukojemníkmi.
Zaujatá komisia
Izraelské úrady s vyšetrovacou komisiou nespolupracovali a Tel Aviv myslí, že je voči Izraelu zaujatá. Komisia obvinila Izrael, že jej vyšetrovateľom nepovolil vstup do Izraela na okupované palestínske územia.
Bývalá vysoká komisárka OSN pre ľudské práva Navi Pillayová, ktorá je členkou komisie, dnes upozornila na neustávajúce izraelské "zámerné útoky na zdravotnícky personál a zariadenia" vo vojne, ktorú vyvolal teroristický útok ozbrojencov Hamasu na juh Izraela vlani 7. októbra. Teroristi vtedy v obciach v blízkosti Pásma Gazy zavraždili okolo 1200 ľudí a vyše dve stovky ich uniesli do Pásma Gazy.
Izrael tvrdí, že palestínski ozbrojenci v Gaze operujú z úkrytov v obývaných oblastiach, vrátane obytných domov, škôl a nemocníc, a že sa pri úderoch proti nim snažia vyhnúť obetiam medzi civilným obyvateľstvom. Hamas popiera, že by využíval civilné infraštruktúry na svoje ozbrojené operácie.
Mučenie personálu
Správa vyšetrovacej komisie tiež Izrael obviňuje z úmyselného zabíjania a mučenia zdravotníckeho personálu, cielených úderov proti zdravotníckym vozidlám a obmedzovania povolení pre pacientov na opustenie Pásma Gazy.
Svetová zdravotnícka organizácia podľa Reuters uviedla, že od májového uzavretia hraničného priechodu Rafáh medzi Pásmom Gazy a Egyptom nemohlo územie opustiť viac ako desaťtisíc pacientov, ktorí potrebovali nutnú evakuáciu zo zdravotných dôvodov.
Vojnových zločinov a zločinov proti ľudskosti sa podľa komisie UNHRC dopúšťajú aj palestínske ozbrojené skupiny. Komisia uviedla, že izraelskí rukojemníki boli vo vlastníctve týchto skupín vystavení fyzickému a sexuálnemu násiliu a nútenej izolácii a mali obmedzený prístup k vode, jedlu a hygienickým zariadeniam. Komisia opäť vyzvala na okamžité prepustenie rukojemníkov.
Podľa palestínskeho ministerstva zdravotníctva v Pásme Gazy, ktoré spravuje hnutie Hamas, na území od začiatku izraelskej vojenskej operácie zomrelo 42 065 ľudí a ďalších 97 886 bolo zranených. Údaj nerozlišuje medzi civilistami a ozbrojencami.