Časti zostrelených dronov Šáhid, ktoré vypustilo Rusko, sú uložené v sklade výskumného laboratória v Kyjeve. FOTO: TASR/AP
StoryEditor

Reklamy im sľubovali dobrodružstvá vo vzdialenej Európe. Mladé Afričanky montujú v Rusku bojové drony

10.10.2024, 12:50
Autor:
ČTKČTK

Rusko vďaka fabrike Alabuga výrazne zvýšilo počet dronov nasadených proti Ukrajine. Od začiatku vojny vo do konca roka 2023 vyslalo proti Ukrajine takmer 4000 dronov.

Reklamy na sociálnych sieťach sľubovali mladým Afričankám letenku zadarmo, peniaze a dobrodružstvá vo vzdialenej Európe. Stačilo zvládnuť počítačovú hru a test znalosti stovky ruských slov.

Až v stepiach Tatárska sa niektoré z nich dozvedeli, že miesto práce a štúdia v odboroch, ako je gastronómia a catering, ich čaká drina vo fabrike pri montáži tisícok dronov iránskej konštrukcie, ktoré Rusko posiela do útokov proti Ukrajine, píše agentúra AP.

Ide asi o dve stovky žien vo veku od 18 do 22 rokov z celej Afriky. Agentúra AP vyspovedala poltucet z nich. Niektoré sa sťažovali, že boli uvedené do omylu, a opísali dlhé hodiny pod ustavičným dohľadom, nedodržané sľuby o platoch a štúdiu, aj to, že pracujú s žieravinami, ktoré zanechávajú svrbiace rany na pokožke.

image

ANALÝZA: Tvrdá rana Kyjevu s nedozernými dôsledkami. Čo by spôsobilo vyslanie Kimovej armády na Ukrajinu?

Továreň sa nachádza v zvláštnej ekonomickej zóne Alabuga, vzdialenej asi tisíc kilometrov východne od Moskvy.

Rusko a Irán v roku 2022 podpísali dohodu v hodnote 1,7 miliardy dolárov. Stalo sa tak po tom, čo prezident Vladimir Putin nariadil ruskú inváziu do susednej Ukrajiny. Neskôr v tom istom roku Moskva začala dovoz iránskych dronov.

Pracovníčky nalákali z afrických krajín

Satelitné snímky ukazujú, že továrenský areál Alabuga sa rýchlo rozrástol. Teraz je to hlavný ruský závod na výrobu útočných dronov. Podľa plánu ich má od roku 2025 vyrábať 6000 ročne.

Podnik, ktorý čelí vojnovému nedostatku pracovnej sily v Rusku, získava pracovníčky z afrických krajín, ako sú Uganda, Rwanda, Keňa, Južný Sudán, Sierra Leone a Nigéria, ako aj južnoázijská Srí Lanka. Nábor sa rozširuje do ďalších krajín v Ázii a v Latinskej Amerike.

image

Rusko ukazuje jadrové zbrane. Testujeme pripravenosť, odkázala armáda po nasadení medzikontinentálnych rakiet

Asi 90 percent cudziniek nalákaných do Alabugy vyrába drony, tvrdí bývalý zbrojný inšpektor OSN David Albright, ktorý teraz pôsobí vo washingtonskom Inštitúte pre vedu a medzinárodnú bezpečnosť.

Zahraničné pracovníčky privážajú autobusy z ubikácií do fabriky, kde ženy prechádzajú viacerými bezpečnostnými kontrolami. Zdieľajú spoločné spálne a kuchyne, ktoré sú "nepretržite strážené", ako píše na sociálnych sieťach spoločnosť Alabuga. Cudzinky po príchode dostanú miestne SIM karty, ale nesmú si do fabriky priniesť telefóny.

Peniaze nemôžu posielať domov

Hoci jedna žena tvrdila, že svoju prácu miluje, pretože je dobre platená, a že rada sa zoznámila s odlišnou kultúrou a ľuďmi, väčšina opýtaných žien nesúhlasí a tvrdí, že tamojší život nespĺňa ich očakávania.

Náborový program pôvodne sľuboval 700 dolárov mesačne, ale neskôr "vyše 500 dolárov". Jedna Afričanka uviedla, že nemôže posielať peniaze domov kvôli bankovým sankciám uvaleným na Rusko, ale ďalšia tvrdila, že posielala až 150 dolárov mesačne.

Štyri ženy opísali dlhé smeny trvajúce až 12 hodín s náhodnými dňami voľna, no niektoré pripustili, že by to mohli tolerovať, keby mohli posielať peniaze domov.

image

Kremeľ posiela do Čierneho mora lode s raketami Kalibr. Mstí sa za úspechy Ukrajincov

Ruské počínanie "mohlo potenciálne spĺňať kritériá obchodovania s ľuďmi, ak je nábor podvodný a účelom je vykorisťovanie," povedala hovorkyňa vysokého komisára OSN pre ľudské práva Ravina Shamdasaniová.

Väčšina z vlád 22 krajín, ktorých občanov Alabuga naverbovala, na otázky AP neodpovedala. Ugandská ministerka pre rovnoprávnosť Betty Amongiová oznámila, že jej ministerstvo vyjadrilo prostredníctvom veľvyslanectva v Moskve znepokojenie, najmä pokiaľ ide o vek žien, pretože "migrujúce pracovníčky predstavujú najzraniteľnejšiu kategóriu".

Ministerstvo chce zabezpečiť, aby ženy neboli vykorisťované. Facebooková stránka Alabugy uviedla, že v komplexe bolo 46 žien z Ugandy, hoci Amongioná tvrdila, že sa tam nedostala žiadna.

Viac dronov, vyššia miera neúspešnosti

Rusko vďaka fabrike Alabuga výrazne zvýšilo počet dronov nasadených proti Ukrajine. Od začiatku vojny vo februári 2022 do konca roka 2023 vyslalo proti Ukrajine takmer 4000 dronov, uviedol Inštitút pre vedu a medzinárodnú bezpečnosť. Za sedem mesiacov tohto roka ich bolo takmer dvakrát toľko.

Analýza asi 2000 útokov šáhidov, zdokumentovaných ukrajinskou armádou, ukazuje, že zhruba 95 percent dronov nezasiahlo žiadny rozpoznateľný cieľ, ale namiesto toho sa zrútili na Ukrajine, alebo vyleteli z jej vzdušného priestoru.

Takúto mieru neúspešnosti mohla spôsobiť zlepšená ukrajinská obrana alebo zlá remeselná zručnosť nekvalifikovaných pracovných síl. Ďalším faktorom môže byť skutočnosť, že Rusko používa tiež verziu šáhidov bez výbušnín, aby zmiatlo protivzdušnú obranu.

image

Rusi prvýkrát nasadili v boji „neviditeľný“ dron. Sami si ho zostrelili

Nábor do Alabugy sa opiera o kampaň na sociálnych sieťach s upravenými videami, v ktorých usmievaví Afričania zametajú podlahy, riadia žeriavy alebo navštevujú pamätihodnosti Tatárska. Nespomínajú pritom úlohu závodu ako centra ruskej výroby dronov.

Program propagovali ministerstvá školstva v Ugande a v Etiópii a tiež africké médiá, ktoré ho opisujú ako spôsob, ako zarobiť peniaze a zvýšiť si kvalifikáciou. Pôvodne bol program inzerovaný ako pracovný a študijný, novšie príspevky ale hovoria, že nejde o vzdelávací program, hoci sa v nich mihnú aj mladé ženy v školských uniformách.

Správa oznamujúca, že "Naše publikum výrazne vzrástlo!", by mohla naznačovať, že program najal influencerov, aby nábor propagovali na TikToku ako cestu k ľahkému zárobku.

01 - Modified: 2024-10-10 09:04:28 - Feat.: 1 - Title: Postup Rusov sa zrýchľuje. Ukrajinskí vojaci na Donbase začínajú spochybňovať ofenzívu v Kurskej oblasti 02 - Modified: 2024-10-10 06:43:43 - Feat.: 1 - Title: Na Ukrajine zadržali vojaka, ktorý opustil jednotku a vyzýval na demobilizáciu vyčerpaných mužov 03 - Modified: 2024-10-09 16:51:40 - Feat.: 1 - Title: Rusko hlási dobytie dvoch osád v Kurskej oblasti. Je to čiastkový úspech protiofenzívy? 04 - Modified: 2024-10-09 09:32:51 - Feat.: 1 - Title: V Brianskej oblasti vyhlásili mimoriadny stav, ukrajinská armáda zasiahla sklad zbraní 05 - Modified: 2024-10-10 08:23:51 - Feat.: 1 - Title: Kremeľ posiela do Čierneho mora lode s raketami Kalibr. Mstí sa za úspechy Ukrajincov
01 - Modified: 2024-11-15 19:55:00 - Feat.: - Title: Vojna s Ruskom sa po nástupe Trumpa skončí skôr, vyhlásil Zelenskyj 02 - Modified: 2024-11-15 17:16:53 - Feat.: - Title: Putin v telefonáte so Scholzom trval na svojich požiadavkách na ukončenie vojny 03 - Modified: 2024-11-15 16:48:00 - Feat.: - Title: Maďarský premiér Orbán vyzval na prehodnotenie sankcií voči Rusku 04 - Modified: 2024-11-15 15:57:00 - Feat.: - Title: Abcházsky prezident stiahol návrh na ratifikáciu investičnej dohody s Ruskom 05 - Modified: 2024-11-15 15:54:17 - Feat.: - Title: Nukleárna krajina sa zapojila do vojny a je ticho. Ak Trump zastaví pomoc, tak Kyjev prehrá, tvrdí Kandrík
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
15. november 2024 21:16