Izraelská armáda dnes oznámila, že v Pásme Gazy zabila šéfa tamojšej vlády, ktorý bol pravou rukou lídra palestínskej teroristickej organizácie Hamas v Gaze Jahjá Sinvára.
Rúhí Muštahá bol zabitý pred tromi mesiacmi na severe Pásma Gazy spolu s dvoma vysokými bezpečnostnými činiteľmi Hamasu, informoval portál The Times of Israel. Muštahá mal podľa izraelskej armády na starosť civilnú správu v Pásme Gazy, ale zapojený bol aj do "teroristických aktivít proti Izraelu" a mal priamy podiel na rozhodovaní o bojovom rozmiestnení jednotiek Hamasu.
Izraelská armáda uviedla, že Muštahá a dvaja bezpečnostní činitelia Hamasu Sámih Sirádž a Sámí Auda zomreli pri leteckom údere na tunel, ktorý slúžil ako veliteľstvo Hamasu. Armáda tvrdí, že mala "presné spravodajské informácie" o ich prítomnosti v tuneli na severe Pásma Gazy.
Hamas ovládol Pásmo Gazy v roku 2007 po ozbrojených stretoch s konkurenčným hnutím Fatah, ktoré v roku 2006 len tesne prehralo s Hamasom v parlamentných voľbách Palestínskej autonómie. Tá sídli v Ramalláhu na Izraelom okupovanom Západnom brehu a jej predsedom je Mahmúd Abbás, líder Fatahu.
Palestínska autonómia má vládu so sídlom v Ramalláhu, ale Hamas si vytvoril vlastnú vládu v Pásme Gazy po ovládnutí tohto územia.
Izrael vedie vojnu v Pásme Gazy od vlaňajšieho 7. októbra v odvete za teroristický útok, pri ktorom Hamas o deň skôr vypálil na Izrael počas necelej polhodiny niekoľko tisíc rakiet a asi 3000 palestínskych ozbrojencov prekonalo bezpečnostnú bariéru z Pásma Gazy do izraelského pohraničia, kde zabili 1200 ľudí, väčšinou civilistov a ďalších 251 osôb uniesli do Gazy ako rukojemníkov.
Izraelská ofenzíva odvtedy stála životy najmenej 41 788 Palestínčanov, z toho 99 za posledných 24 hodín, oznámilo dnes ministerstvo zdravotníctva v Gaze. Podľa neho bolo od vlaňajšieho októbra kvôli vojne v Pásme Gazy tiež najmenej 96 794 Palestínčanov zranených.
Tieto údaje nerozlišujú medzi civilistami a bojovníkmi Hamasu, medzi mŕtvymi sú ale aj tisíce žien a detí. Vojna v Gaze spôsobila tiež obrovskú humanitárnu krízu a izraelské masívne bombardovanie premenilo veľkú časť tohto územia na trosky.
Izraelská armáda od októbra zabila už rad vysokých činiteľov a veliteľov Hamasu, vrátane jeho lídra Ismáíla Haníja, ktorý zomrel pri leteckom útoku v Teheráne 31. júla. Izrael sa k zabitiu Haníja neprihlásil, ale všeobecne sa má za to, že za ním stojí.