Od začiatku invázie na Ukrajinu sa represie v Rusku zhoršili, uviedla v utorok osobitná spravodajkyňa Rady OSN pre ľudské práva (UNHRC) pre Rusko Marijana Kacarovová.
Varovala tiež pred svojvoľným väznením a možnými rizikami pre viac ako tisíc politických väzňov. Informuje agentúra Reuters.
"V krajine teraz vládne štátom podporovaný systém strachu a trestov vrátane mučenia, ktorý má absolútnu imunitu," zdôraznila Kacarovová.
Tlak sa od začiatku vojny zvýšil
Bývalá vyšetrovateľka organizácie Amnesty International v správe o stave ľudských práv v Rusku uviedla, že nátlak sa od začiatku vojny zvýšil a v krajine je už celkovo vyše 1300 politických väzňov.
Podľa jej slov mnohých ľudí uväznili na základe vykonštruovaných obvinení. Ako príklad uviedla odsúdenie kňaza na sedem rokov väzenia za modlitbu proti vojne.
"Hrozí im čokoľvek vrátane celkového zničenia ich zdravia či smrti tak, ako (opozičnému lídrovi Alexejovi) Navaľnému," vyhlásila ešte v pondelok a upozornila na častejšie používanie trestov ako je mučenie alebo umiestnenie do samoväzby.
Rusko nestojí o kontakt
Rusko podľa Kacarovovej nereagovalo na jej pokus o kontakt. Jeho miesto v Bezpečnostnej rade OSN v utorok zostalo prázdne a diplomatická misia krajiny v Ženeve bezprostredne nereagovala na žiadosť o komentár, uvádza Reuters.
Ruskí predstavitelia tvrdia, že Západ zvyčajne zveličuje rozsah represií v Rusku. Navaľnyj, najznámejší kritik ruského prezidenta Vladimira Putina, podľa nich zomrel 16. februára v arktickom väzení z prirodzených príčin. Jeho manželka Julija Navaľná ale obvinila Putina, že ho dal zabiť, čo Kremeľ odmieta.
Skupina politických väzňov prepustená v auguste v rámci rozsiahlej výmeny väzňov medzi USA a Ruskom by mala vystúpiť v Ženeve ešte v priebehu utorka.
Kacarovová pôvodom z Bulharska je jednou z desiatok nezávislých odborníkov na oblasť ľudských práv, ktorých OSN poverila podávaním správ o konkrétnych témach či krízach. Ako jediná podáva správy o jednom z piatich štátov, ktoré majú stále miesto v Bezpečnostnej rade OSN.