Čínske ministerstvo štátnej bezpečnosti v pondelok uviedlo, že hackerská skupina Anonymous 64, ktorá je podľa neho napojená na taiwanskú armádu, uskutočňuje kybernetické útoky na ciele v Číne. Internetových používateľov vyzvalo, aby nahlasovali "antipropagandistické sabotáže". Správa pochádza z agentúry Reuters.
Taiwanské ministerstvo obrany poprelo tieto obvinenia a vyhlásilo, že svojimi kybernetickými útokmi a vojenským prenasledovaním je skutočným narušiteľom mieru práve Čína.
Skupina Anonymous 64 sa od začiatku roka usiluje o nahrávanie a vysielanie "obsahu, ktorý očierňuje politický systém a ústrednú politiku krajiny" na webových stránkach, vonkajších obrazovkách a televíznych staniciach, uviedlo čínske ministerstvo národnej bezpečnosti vo svojom blogu.
Taiwan často obviňuje čínske skupiny zo snáh o šírenie online dezinformácií alebo uskutočňovanie kybernetických útokov v tomto ostrovnom štáte. Čína považuje Taiwan za súčasť svojho územia napriek tomu, že má tento ostrov od roku 1949 nezávislú vládu. Za posledných päť rokov zvýšila vojenský a politický tlak na presadenie svojich nárokov, píše Reuters.
Hackerská skupina bola podľa svojho účtu na sieti X založená v júni 2023. Na účte sú podľa Reuters zverejnené snímky obrazovky s videami, v ktorých je čínsky prezident Si Ťin-pching prirovnávaný k cisárovi, pripomínajú druhé výročie protestov proti obmedzeniam v súvislosti s covidovou pandémiou v Pekingu a tiež protesty na Námestí nebeského pokoja (Tchien-an-men) v roku 1989.
Anonymous 64 ani čínske ministerstvo neuviedli, či má táto skupina nejaké prepojenie s medzinárodnou hackerskou skupinou Anonymous, píše agentúra Reuters a dodáva, že nebola schopná overiť, kde skupina sídli alebo či v skutočnosti vykonala útoky, z ktorých bola obvinená.
Čínske ministerstvo tvrdí, že počas svojho vyšetrovania skupiny zistilo, že mnoho internetových stránok, ku ktorým Anonymous 64 podľa svojho tvrdenia získala prístup, boli falošné alebo nemali takmer žiadnu návštevnosť.
Ministerstvo uviedlo, že začalo konanie proti trom členom taiwanského krídla kybernetického boja. Ľudí tiež vyzvalo, aby neverili a ani nešírili "internetové fámy", a aby nahlasovali kybernetické útoky alebo "prípady antipropagandistickej činnosti".