Odborník OSN na ľudské práva na Haiti William O‘Neill v piatok varoval, že situácia v tejto karibskej krajine zasiahnutej krízou sa zhoršila a vyzval medzinárodné spoločenstvo na väčšie úsilie o obnovenie bezpečnosti. Správa pochádza z agentúry Reuters.
Väčšinu z haitského hlavného mesta Port-au-Prince ovládajú vplyvné gangy vyzbrojené zbraňami prepašovanými zo Spojených štátov. Rozšírili sa už aj do okolitých oblastí, čo viedlo k masovému vysídľovaniu ľudí, nedostatku potravín, liekov a sexuálnemu násiliu.
Bývalá haitská vláda požiadala OSN aby zasiahla prostredníctvom mierovej misie už v roku 2022. Pred rokom sa Keňa dobrovoľne prihlásila, že povedie medzinárodné sily na zastavenie vlny násilia v tejto bývalej francúzskej kolónii. Nasadenie kenských policajtov na Haiti sa však opakovane odkladalo, keďže ho v africkej krajine blokovali prebiehajúce súdne konania.
Do konca pôvodného ročného mandátu misie tak teraz zostávajú necelé dva týždne, no nasadených je iba približne 400 z 2900 sľúbených jednotiek, bez náznakov že by sa situácia mohla v dohľadnej dobe zlepšiť.
O‘Neill tvrdí, že vybavenie pre medzinárodnú misiu vedenú Keňou nie je postačujúce a rovnako sú na tom aj jej zdroje. Na Haiti sa navyše naďalej pašujú zbrane aj munícia, čo gangom umožňuje podnikať rozsiahle útoky a rozširovať svoje územia.
V súčasnosti je v krajine vnútorne vysídlených zhruba 700-tisíc ľudí, pričom polovica z nich sú deti. Ešte v júni sa pritom počet vysídlených odhadoval na 580-tisíc.
Konflikt sa podľa Reuters začína dostávať aj do južných oblastí Haiti, ktoré boli donedávna pokojné. Teraz tam evidujú prudký nárast inflácie, nedostatok zásob a prílev vysídlených osôb. Podľa O‘Neilla sú tiež častejšie prípady sexuálneho násilia, obchodovania s deťmi či ich náboru do gangov.
V krajine funguje normálne menej ako tretina zdravotníckych služieb a takmer päť miliónov ľudí čelí veľkému hladu - najmä vo väzniciach, kde niekoľko desiatok väzňov zomrelo v nehygienických a preplnených celách s nedostatkom jedla.
"Riešenia už existujú. Je však potrebné okamžite zdvojnásobiť úsilie. Toto nekonečné utrpenie sa musí skončiť. Sú to preteky s časom, " vyhlásil O‘Neill na záver svojej návštevy na Haiti.