India poprela, že zatvára oči nad opätovným exportom na Ukrajinu svojej delostreleckej munície predanej európskym štátom. Ministerstvo zahraničia tak reagovalo na správu agentúry Reuters, podľa ktorej indickú delostreleckú muníciu poslali na Ukrajinu niektoré európske krajiny, napríklad Taliansko či Česko, píše dnes portál BBC News. Úrady európskych krajín informáciu Reuters nekomentovali.
Agentúra sa odvoláva na 11 zdrojov z indickej vlády, z európskych kabinetov i z vojenského priemyslu. Poukazuje tiež na niektoré štatistické údaje.
Napríklad traja najväčší indickí výrobcovia munície vyviezli do Talianska, Česka, Španielska a Slovinska od predvlaňajšieho februára do tohtoročného júla tovar za 132 miliónov dolárov, čo bolo mnohonásobne viac ako v minulosti. Podľa týchto údajov sa vývoz týkal aj munície.
India sa zdržala verejnej kritiky Ruska za jeho vojnu proti Ukrajine a nepridala sa ani k sankciám zavedeným proti Moskve. India však tiež vystupuje na ochranu územnej celistvosti a indický premiér Naréndra Módí v auguste navštívil Kyjev. Ázijská krajina má navyše prísne pravidlá pre export zbraní a oznámila ich ďalšie sprísnenie.
Indické úrady krajinám, ktorým zbrane predávajú, zvyčajne neumožňujú ich odovzdanie tretím štátom. Rusko podľa agentúry Reuters pri rokovaniach s indickými predstaviteľmi najmenej dvakrát poukázalo na to, že Ukrajina dostáva indickú muníciu.
Hovorca indického ministerstva zahraničia uviedol, že správa Reuters je "špekulatívna a zavádzajúca". "Predpokladá porušenie pravidiel zo strany Indie, k čomu nedochádza," uviedol s tým, že India má v súlade s medzinárodnými požiadavkami systém sledovania pohybu svojho vojenského materiálu.
Reuters zároveň cituje nemenovaného indického vládneho predstaviteľa, podľa ktorého Dillí situáciu monitoruje, ale proti dodávkam indickej munície cez európske krajiny na Ukrajinu nič nepodniká.
Dodávky trvajú už viac ako rok, avšak pre Ukrajinu pravdepodobne nie sú rozhodujúce. Podľa odhadu, ktorý uvádza Reuters, indická munícia zrejme nepredstavovala ani jedno percento tohto materiálu dovezeného Ukrajinou od začiatku vojny s Ruskom. Ruská armáda začala inváziu na Ukrajinu vo februári 2022.