Hladiny niekoľkých rakúskych riek dramaticky stúpajú a mnoho tokov sa už kvôli vytrvalému dažďu vylialo z brehov. Najhoršia je situácia v spolkovej krajine Dolné Rakúsko, ktorú úrady vyhlásili za oblasť postihnutú živelnou pohromou. Uzavretá bola západná železničná trať, niektoré cesty sú zaplavené a preventívne bola čiastočne pozastavená prevádzka na dvoch linkách metra vo Viedni, uviedla dnes agentúra APA.
Vyhlásenie oblasti za postihnutú pohromou dáva úradom rozšírené právomoci, napríklad nariadenie evakuácie. "Situácia sa kvôli masívnym zrážkam v celej spolkovej krajine naďalej zhoršuje," povedal námestník hajtmana Dolného Rakúska Stephan Pernkopf. V nasledujúcich hodinách sa očakáva ďalších 50 milimetrov zrážok.
Dolné Rakúsko si už vyžiadalo pomoc hasičov z iných spolkových krajín a tiež asistenčnú misiu rakúskych ozbrojených síl. Na niektorých miestach hrozia aj zosuvy pôdy, pretože hlina je podmáčaná a podľa krajinských úradov sa dá predpokladať, že početné dediny nebudú v nasledujúcich hodinách dosiahnuteľné po súši, respektíve že prístup do nich bude ťažký.
Cez noc bolo v Dolnom Rakúsku povolaných 1159 hasičských jednotiek na 4490 zásahov. Hasiči sa podieľajú predovšetkým na vyslobodzovaní ľudí z budov alebo vozidiel, odčerpávaní vody a odstraňovaní škôd spôsobených búrkami. V niekoľkých obciach boli ľudia v uliciach blízko rieky vyzvaní, aby opustili svoje domovy.
Pri zásahu pri povodniach spôsobených búrkou Boris zomrel v rakúskej spolkovej krajine Dolné Rakúsko hasič. Na tlačovej konferencii to oznámila hajtmanka Dolného Rakúska Johanna Miklová-Leitnerová.
Zvlášť nebezpečná je situácia okolo riek Kamp a Krems, ktoré sa vlievajú do Dunaja. Nádrž Ottenstein, ktorá je na Kampe, je už takmer po okraj naplnená a očakáva sa, že pretečie. Na rieke Thaya v okrese Waidhofen bola prekročená úroveň storočnej vody.
Rakúska železničná spoločnosť ÖBB pozastavila vlakovú dopravu na úseku dlhom 25 kilometrov, ktorý vedie pozdĺž Dunaja, a to medzi mestami Amstetten a St. Valentín. Vlaky nahradili autobusy.