Iránsky prezident Masúd Pezeškján dnes začal trojdňovú oficiálnu návštevu Iraku. Ide o prvú zahraničnú cestu nového prezidenta, ktorý bol zvolený tento rok v júli a v rámci iránskeho teokratického režimu je považovaný zo reformistu.
Cieľom návštevy je upevniť vzťah s Irakom, ktorý je strategickým spojencom Iránu i Spojených štátov. Informovala o tom agentúra Reuters. Pezeškján pri návšteve tiež kritizoval západné krajiny za vojenskú podporu Izraela.
Spolupráca v regióne
Pezeškján sa v Bagdade stretol s irackým premiérom Muhammadom Sudánom, s ktorým diskutoval o ekonomickej spolupráci a bezpečnostnej situácii v regióne. Na spoločnej tlačovej konferencii oznámili podpis 14 memorand, ktoré majú prispieť k posilneniu ekonomických vzťahov medzi oboma krajinami.
Irán čelí viacerým západným sankciám, ktoré majú tvrdý dopad na iránsku ekonomiku. Prezident Pezeškján upevňovanie vzťahov s Irakom v kontexte sankcií spomenul už v auguste.
"Vzťahy so susednými krajinami môžu do určitej miery neutralizovať tlak, ktorý sankcie vyvíjajú," povedal podľa serveru Hlas Ameriky.
Pezeškján tiež kritizoval západné krajiny za vojenskú podporu Izraela a povedal, že Izrael pácha masaker v Pásme Gazy americkými a európskymi zbraňami.
Železničný projekt
Irán je dlhodobým spojencom palestínskej teroristickej organizácie Hamas, s ktorou Izrael vedie vojnu v Pásme Gazy. Začal ju Hamas teroristickým útokom na južný Izrael vlani 7. októbra.
Pezeškján navštívi aj juhoirackú Basru, ktorú chce Irán prepojiť s iránskym mestom Šalamčeh, a to v rámci zamýšľaného veľkého železničného projektu. Ten by umožnil pozemné spojenie Iránu so Sýriou, ktorá je najvýznamnejším iránskym spojencom v regióne.
Ako prvý iránsky prezident navštívi Pezeškján tiež autonómnu oblasť Iracký Kurdistan. Tam pôsobia niektoré separatistické ozbrojené skupiny iránskych Kurdov, proti ktorým Irán v minulosti niekoľkokrát na území Iraku vojensky zasiahol.
Na území Iraku je prítomných 2500 amerických vojakov, ktorí sú súčasťou medzinárodnej koalície proti teroristickej organizácii Islamský štát. V Iraku pôsobia aj proiránske milície, ktoré sú nepriateľské voči IS aj Spojeným štátom.