Vladimir Putin povedal, že americké ozbrojené sily začali nacvičovať transport a rozmiestnenie pokročilých raketových systémov v Ázii a Tichomorí. FOTO: TASR/AP
StoryEditor

USA sa podľa Putina snažia vyprovokovať nové preteky v zbrojení

10.09.2024, 16:46
Autor:
ČTKČTK

Vladimir Putin už na konci júna hovoril o tom, že USA nielenže vyrábajú rakety stredného a krátkeho doletu, ale že už ich priviezli aj do Európy na cvičenie. Rusku podľa neho nezostáva nič iné, len tieto komplety začať vyrábať a následne rozmiestniť.

Spojené štáty sa snažia vyprovokovať nové preteky v zbrojení, v Ázii a v Tichomorí sa chystajú rozmiestniť strely krátkeho a stredného doletu. Dnes to podľa agentúry TASS v prejave na začiatku rozsiahleho cvičenia ruského námorníctva vyhlásil ruský prezident Vladimir Putin.

"USA a ich spojenci otvorene deklarujú plány rozmiestniť rakety stredného a krátkeho doletu v takzvaných predsunutých zónach. Oblasti ostrovov v západnom Tichomorí a tiež niektoré krajiny v ázijsko-tichomorskom regióne preto považujú za svoje prioritné zóny," povedal Putin, ktorý k účastníkom manévrov prehovoril cez videohovor.

image

Putin ukazuje, ako ďaleko je schopný zájsť. Rusko sa vystavuje riziku veľkej katastrofy

Putin, ktorého rozkaz zaútočiť vo februári 2022 na Ukrajinu rozpútal v Európe najväčší vojenský konflikt od konca druhej svetovej vojny, tiež povedal, že americké ozbrojené sily už začali nacvičovať transport a rozmiestnenie pokročilých raketových systémov v Ázii a Tichomorí.

Ruský prezident už na konci júna hovoril o tom, že Spojené štáty nielenže vyrábajú rakety stredného a krátkeho doletu, ale že už ich priviezli aj do Európy na cvičenie a tiež na Filipíny. Rusku tak podľa neho nezostáva nič iné, len tieto komplety tiež začať vyrábať a následne rozmiestniť.

image

USA nemôžu potvrdiť správy, že Irán dodal Rusku balistické rakety

Strely tohto typu boli predtým zakázané zmluvou o likvidácii rakiet stredného a krátkeho doletu (INF). Tú v decembri 1987 v Bielom dome podpísali sovietsky vodca Michail Gorbačov a prezident Spojených štátov Ronald Reagan. Zmluva zanikla v lete 2019, keď od nej Washington a Moskva odstúpili.

Obe veľmoci sa predtým vzájomne obviňovali z jej porušovania. Zmluva signatárom zakazovala výrobu, skúšky a rozmiestňovanie pozemných rakiet a striel s plochou dráhou letu s doletom od 500 do 5500 kilometrov. Obmedzenie sa týkalo aj odpaľovacích zariadení.

01 - Modified: 2024-11-05 11:18:42 - Feat.: - Title: Voľby v USA: Predpoveď z Guamu, modrý posun a kedy spoznáme prezidenta? Čo sú kľúčové momenty volieb 02 - Modified: 2024-11-05 10:49:07 - Feat.: - Title: Napätie na trhu s ropou 03 - Modified: 2024-11-05 10:36:58 - Feat.: - Title: Päť ekonomických problémov, o ktorých sa sporia Trump a Harrisová 04 - Modified: 2024-11-05 07:58:04 - Feat.: - Title: Blinken vyzval Izrael, aby umožnil navýšenie humanitárnej pomoci v Gaze 05 - Modified: 2024-11-05 13:33:41 - Feat.: - Title: Slovák z Chicaga pre HN: Ak máte iný politický názor než ostatní, tak vám na americkom vidieku hrozí aj bitka
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
05. november 2024 14:50