Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes na začiatku rokovania na americkej základni Ramstein v Nemecku vyzval spojencov, aby jeho krajine dodali sľúbené systémy protivzdušnej obrany. Ukrajina, ktorá sa už viac ako dva a pol roka bráni rozsiahlej ruskej invázii, podľa neho potrebuje aj ďalšie stíhačky F-16.
Americký minister obrany Lloyd Austin vyzdvihol ukrajinskú obranu aj doterajšiu pomoc spojencov, vrátane českej muničnej iniciatívy. Americký prezident Joe Biden podľa neho ešte dnes schváli ďalší balík pomoci Ukrajine v hodnote 250 miliónov dolárov.
Prvýkrát osobne
Na základni Ramstein sa koná schôdzka takzvanej kontaktnej skupiny pre Ukrajinu o ďalšej vojenskej pomoci pre túto krajinu. Zelenskyj je na nej prvýkrát osobne, sprevádzal ho aj minister obrany Rustom Umerov.
Už krátko po prílete na základňu ukrajinský prezident na sieti X vyzval západných spojencov, aby Ukrajine poskytli zbrane dlhého doletu, ktoré podľa neho môžu pomôcť dosiahnuť spravodlivý mier.
"Potrebujeme rozhodnosť a prostriedky našich partnerov, aby sme zastavili ruský vzdušný teror. Je kľúčové, aby zbrane z avizovaných podporných balíkov konečne dorazili k našim bojovým oddielom," napísal Zelenskyj. "Potrebujeme tiež, aby naši partneri urobili silné rozhodnutia (o zbraniach) dlhého doletu, a priblížili tak spravodlivý mier, o ktorý všetci usilujeme," uviedol.
Pred začiatkom rokovania potom Zelenskyj v prejave zdôraznil, že Ukrajina potrebuje zbrane dlhého doletu nielen pre použitie na ukrajinskom území, ale aj na území Ruska, aby tak "malo Rusko motiváciu usilovať sa o mier".
Niektorí spojenci odmietajú, aby Ukrajinci nimi dodané zbrane používali aj na útoky priamo na ruské územie, obávajú sa totiž eskalácie konfliktu. Zelenskyj k tomu dnes povedal, že by spojenci nemali brať ohľad na "červené línie" ruského prezidenta Vladimira Putina, pretože nič neznamenajú.
Ukrajinský prezident tiež informoval o situácii na bojisku, ktorá je teraz pre ukrajinskú obranu zložitá predovšetkým v Doneckej oblasti, najmä pri meste Pokrovsk. Povedal tiež, že pri výpade do západoruskej Kurskej oblasti sa ukrajinskej armáde podarilo dostať pod kontrolu 1300 kilometrov štvorcových ruského územia.
Augustovým vpádom do Kurskej oblasti sa Ukrajinci snažili zmierniť tlak na doneckom fronte a obmedziť ostreľovanie Sumskej oblasti z Ruska.
Vážnosť situácie
Takzvanú ramsteinskú skupinu tvorí asi päť desiatok krajín a na jej čele stojí USA. Pravidelné stretnutia skupina využíva na koordináciu vojenskej pomoci a tiež na ohlasovanie nových zbrojných dodávok.
Americký minister obrany Austin pred rokovaním chválil udatnosť Ukrajincov a ocenil aj spojencov za pomoc napadnutej krajine, vrátane českej muničnej iniciatívy.
Svojou účasťou na dnešnom zasadnutí chce Zelenskyj podľa nemeckého magazínu Der Spiegel poukázať na vážnosť situácie, v ktorej sa Ukrajina pri obrane pred ruskou inváziou nachádza.
Magazín tiež poznamenal, že osobná prítomnosť ukrajinského prezidenta na stretnutí je značne neobvyklá, pretože rokovania ministrov a ich zástupcov sú na pracovnej úrovni. Príchod prezidenta ale z udalosti urobí politickú akciu.
Zelenskyj dlhodobo apeluje na spojencov, aby krajine pomohli s protivzdušnou obranou a zároveň jej povolili dodanými zbraňami útočiť v hĺbke ruského územia. Naposledy tak urobil v stredu po nočnom ruskom vzdušnom údere na západoukrajinský Ľvov, ktorý si vyžiadal sedem mŕtvych vrátane troch detí.
Zelenskyj uviedol, že sa na okraj schôdzky stretne s americkým ministrom obrany Austinom a nemeckým ministrom Borisom Pistoriusom. Neskôr ho čaká vo Frankfurte nad Mohanom tiež schôdzka s nemeckým kancelárom Olafom Scholzem. Nemecko aj napriek váhavým postojom na začiatku invázie patrí po USA k najväčším zbrojným podporovateľom Ukrajiny.
Ukrajinský prezident na X rovnako napísal, že z Nemecka poletí na hospodárske fórum The European House - Ambrosetti v Cernobbiu na severe Talianska a bude rokovať tiež s talianskou premiérkou Giorgiou Meloniovou.