Republikánsky kandidát na prezidenta Donald Trump dnes vyhlásil, že v prípade víťazstva vo voľbách 5. novembra zriadi komisiu pre efektivitu vlády, na čele ktorej bude stáť miliardár Elon Musk. Informovala o tom agentúra Reuters, podľa ktorej by mal takýto orgán za úlohu posúdiť výkonnosť celého systému americkej federálnej vlády.
Bývalý prezident o myšlienke komisie pre vládnu efektivitu diskutuje so svojimi asistentmi už niekoľko týždňov, oznámili agentúre Reuters ľudia, ktorí sú s týmito rozhovormi oboznámení.
Musk súhlasil
Jeho dnešný prejav v Newyorskom ekonomickom klube bol však prvým, keď Trump takúto myšlienku verejne podporil. Bolo to tiež prvýkrát, keď oznámil, že Musk súhlasil s vedením tohto orgánu.
"Vytvorím komisiu pre efektivitu vlády, ktorej úlohou bude vykonať kompletný finančný a výkonnostný audit celej federálnej vlády a vydať odporúčania k drastickým reformám," povedal Trump.
Musk v podcaste z 19. augusta vyhlásil, že s bývalým prezidentom o tejto záležitosti hovoril a že by mal o prácu v takomto orgáne záujem. "Teším sa, že budem môcť slúžiť Amerike, ak sa naskytne príležitosť," napísal Musk dnes na X.
Lídri z oblasti biznisu
Vo svojom úvodnom prejave Trump poukázal na mnoho podnikateľských lídrov v publiku, vrátane generálneho riaditeľa JP Morgan Jamieho Dimona či svojho bývalého ministra financií Steva Mnuchina.
V rámci volebnej kampane Trump často obviňoval demokratickú kandidátku, viceprezidentku Kamalu Harrisovú, z rastu cien tovarov dennej potreby za vlády prezidenta Joea Bidena.
Hoci sa celková inflácia v posledných dvoch rokoch spomalila, mnoho amerických spotrebiteľov je podľa prieskumov verejnej mienky stále nespokojných s vyššími cenami, ktoré musia platiť za potraviny, benzín a ďalší tovar.
Väčšina voličov považuje Trumpa za kompetentnejšieho v otázkach ekonomiky. Jeho náskok pred Harrisovou sa však v tejto oblasti znižuje, ukazujú podľa Reuters prieskumy.