Muž zastrelený v centre Mníchova možno plánoval útok na izraelský generálny konzulát. Na tlačovej konferencii to povedal bavorský minister vnútra Joachim Herrmann.
Bavorský predseda ministerstva Markus Söder spojil čin s výročím teroristického útoku na izraelských športovcov a členov izraelského olympijského tímu na letných hrách v Mníchove v roku 1972.
Útočníkom bol islamista
V centre Mníchova začal dnes dopoludnia ozbrojený muž strieľať na políciu, tá paľbu opätovala a dotyčného zastrelila. Incident sa odohral neďaleko izraelského generálneho konzulátu a Dokumentačného centra pre históriu nacizmu.
Hovorca mníchovskej polície verejne potvrdil informácie médií, že zastreleným mužom je 18-ročný rakúsky občan, ktorý bol v minulosti úradom známy ako islamista.
K motívu jeho činu sa však zatiaľ vyjadriť nechcel. Podľa nemeckého denníka Süddeutsche Zeitung a rakúskeho časopisu Profil mal mladého muža v hľadáčiku aj salzburský krajinský úrad na ochranu ústavy. Údajne bol Rakúšan priaznivcom teroristickej skupiny Front dobytia Sýrie (bývalá An-Nusra).
Podľa ministra Herrmanna "s veľkou pravdepodobnosťou nie je náhoda", keď niekto zaparkuje auto na dohľad od izraelského generálneho konzulátu, obchádza budovu so zbraňou a potom začne strieľať. Nedá sa tak podľa neho vylúčiť, že mal strelec "možno" v pláne útok práve na izraelský zastupiteľský úrad.
Možný súvis streľby
"Súvislosť by mohla byť daná," povedal bavorský premiér Söder k možnosti, že incident súvisel s 52. výročím útoku, pri ktorom palestínski teroristi z organizácie Čierny september vzali za rukojemníkov izraelský olympijský tím.
Pri dvadsaťhodinovej dráme zastrelili v olympijskej dedine 11 izraelských športovcov a za neprehľadnej situácie na neďalekom mníchovskom letisku Fürstenfeldbruck zomrel aj jeden nemecký policajt a päť z ôsmich teroristov. Letné olympijské hry v Mníchove pokračovali aj po útokoch.
Rovnako ako predtým spolková ministerka vnútra Nancy Faeserová aj Söder uviedol, že ochrana židovských a izraelských budov v Nemecku má tú najvyššiu prioritu.
Napríklad izraelský prezident Jicchak Herzog po telefonáte so svojím nemeckým náprotivkom Frankom-Walterom Steinmeierom hovoril o teroristickom čine. Nemecké úrady tak incident zatiaľ nenazvali.