Európska únia, Spojené kráľovstvo aj USA vo štvrtok zrejme podpíšu prvú právne záväznú medzinárodnú zmluvu o využívaní umelej inteligencie. Informoval o tom denník The Financial Times, píše agentúra Reuters.
Dohovor Rady Európy o umelej inteligencii táto organizácia pripravovala viac ako dva roky v spolupráci s viac ako 50 krajinami vrátane Kanady, Izraela, Japonska a Austrálie.
"Tento dohovor je významným krokom, aby sme zaistili, že tieto nové technológie budú využívané bez narušenia našich najstarších hodnôt, ako sú ľudské práva a právny štát," uviedla vo vyhlásení britská ministerka spravodlivosti Shabana Mahmoodová.
Spojené štáty sa zaviazali zabezpečiť, aby technológie umelej inteligencie podporovali dodržiavanie ľudských práv a demokratických hodnôt. USA videli kľúčovú pridanú hodnotu Rady Európy v tejto oblasti, povedal novinám vysokopostavený predstaviteľ Bidenovej administratívy.
Britský minister pre technológie Peter Kyle uviedol, že ide o prvú takúto dohodu na celosvetovej úrovni a spája veľmi rôznorodé krajiny.
Francesca Fanucciová, právna expertka európskeho centra pre neziskové právo ECNL, ktoré sa spolu s ďalšími občianskymi organizáciami na príprave zmluvy podieľalo, však Reuters povedala, že dohoda bola "rozdrvená" do obsiahleho súboru zásad.
"Formulácia zásad a záväzkov v tomto dohovore je natoľko široká a plná výnimiek, že vyvoláva vážne otázky ohľadom ich právnej istoty a účinnej vymáhateľnosti," uviedla Fanucciová.
Za hlavné nedostatky označila výnimky týkajúce sa systémov AI používaných na účely národnej bezpečnosti a obmedzenú kontrolu súkromných spoločností oproti verejnému sektoru. "Tento dvojaký meter je sklamaním," dodala.
Rámcový dohovor Rady Európy o umelej inteligencii sa zaoberá ľudskými právami, demokraciou a právnym štátom. Vypracoval ho Výbor pre umelú inteligenciu, ktorý dokončil návrh dohovoru v marci. Následne bol 17. mája prijatý Výborom ministrov Rady Európy a 5. septembra ho môžu štáty oficiálne podpísať vo Vilniuse.