Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová bude mať vo svojom novom kabinete komisára s portfóliom týkajúcim sa obrany. Vyhlásila to v Prahe na úvod 19. ročníka bezpečnostnej konferencie Globsec.
Komisár pre obranu je podľa staronovej šéfky EK strategickou zodpovednosťou Európy. Európska únia podľa nej stále nespravila dosť pre posilnenie vlastných kapacít potrebných pre zbrojársku výrobu, pričom poukázala na geopolitické hrozby, predovšetkým ruskú inváziu na Ukrajinu.
"Ochrana Európy je predovšetkým povinnosťou Európy. A hoci Severoatlantická aliancia musí zostať centrom našej kolektívnej obrany, potrebujeme oveľa silnejší európsky pilier," zdôraznila.
Je podľa nej ilúziou, že Európa pre svoju bezpečnosť z ekonomického alebo vojenského hľadiska urobila na začiatku tohto desaťročia dosť. Zároveň je presvedčená, že druhá polovica desaťročia bude vysoko riziková. "Nemôžeme si dovoliť ďalej žiť v ilúzii," poznamenala s tým, že Európania by mali uvažovať o EÚ ako o bezpečnostnom projekte.
Stredná Európa je podľa jej slov nielen v srdci kontinentu, ale aj politicky a strategicky kľúčová pre budúcnosť Európskej únie. V regióne podľa nej minulý rok najviac investovali nie francúzske a nemecké, ale české spoločnosti.
"Odolnosť väčšiny stredoeurópskych krajín voči ruskej agresii na Ukrajine bola a je pozoruhodná. Takže keď hovoríme o konkurencieschopnosti, myslím si, že európsky Západ sa má od európskeho Východu čo učiť," vyhlásila.
Na margo vojny na Ukrajine povedala, že istá časť politikov v Únii neviní "útočníka, ale napadnutého - nie túžbu (ruského prezidenta Vladimira) Putina po moci, ale túžbu Ukrajiny po slobode".
"Preto sa ich chcem opýtať: Vyčítali by ste niekedy Maďarom sovietsku inváziu v roku 1956? Obvinili by ste niekedy Čechov zo sovietskych represií v roku 1968? Odpoveď na tieto otázky je veľmi jasná - správanie sa Kremľa bolo nezákonné a zverské vtedy a také je aj dnes," zdôraznila von der Leyenová.