V Caracase a ďalších venezuelských mestách vyšli dnes presne mesiac po prezidentských voľbách tisíce ľudí demonštrovať proti výsledkom oznámeným ústrednou volebnou komisiou, podľa ktorých opäť vyhral autoritársky prezident Nicolás Maduro.
Ľudia priniesli kópie výsledkov z rôznych okrskov, ktoré zverejnila opozícia, podľa ktorej jasne zvíťazil jej kandidát Edmundo González. Podľa portálu Infobae sa dnes konali demonštrácie na podporu venezuelskej opozície aj v zahraničí, napríklad v Austrálii, Japonsku, Belgicku, Čile, Taliansku či v Kolumbii.
Maduru vinia zo sprisahania
Na manifestácii v Caracase dnes vystúpila šéfka hlavnej opozičnej koalície María Corina Machadová, ktorej kandidatúru úrady nedovolili.
Namiesto nej postavila táto koalícia do súboja s Madurom kariérneho diplomata Gonzáleza, ktorý podľa nej Maduru 28. júla porazil.
Ústredná volebná komisia však už deň po voľbách označila za prezidenta zvoleného na ďalšie obdobie Madura, doteraz však nezverejnila výsledky z jednotlivých okrskov.
Opozícia zverejnila dáta, ktoré získala z asi 83 percent volebných miestností. Ide o kópie volebných zápisov výsledkov, na ktoré majú podľa zákona právo pozorovatelia volieb z vládnych aj opozičných strán.
Kvôli zverejneniu týchto údajov začala prokuratúra vyšetrovanie Machadovej a Gonzáleza, ktoré viní z "uzurpácie funkcie, falšovania verejnej listiny, navádzania k nerešpektovaniu zákonov, počítačových zločinov či zločinného zoskupenia a sprisahania".
Ústredná volebná komisia tvrdí, že počas volieb došlo k hackerskému útoku. To ale odmietla aj americká mimovládna organizácia Carterovo stredisko, ktorá bola pozorovateľom pri volbách a tiež uviedla, že voľby vyhral González.
Výsledky potvrdil súd
Volebná komisia tvrdí, že so ziskom 52 percent hlasov vyhral Maduro. To minulý týždeň potvrdil aj najvyšší súd, ktorý je rovnako ako ústredná volebná komisia lojálnej vláde.
"Žiadna demokratická vláda sveta neuznala tento podvod," vyhlásila dnes na manifestácii v Caracase Machadová. Mnoho krajín vyzvalo venezuelskú volebnú komisiu, aby zverejnila kompletné výsledky. Spojené štáty dokonca už oznámili, že za víťaza uznávajú Gonzáleza. "Svet pred každým z vás šmýka klobúk," snažila sa dnes Machadová povzbudiť Venezuelčanov, aby vytrvali v demonštráciách.
Vládne bezpečnostné zložky a tiež ozbrojené civilné skupiny colectivos, ktoré spolupracujú s políciou, totiž proti povolebným pokojným demonštráciám zasahujú. Zomrelo pri tom už 27 ľudí a 200 ďalších utrpelo zranenie.
Na 2400 ľudí, vrátane novinárov, bolo zatknutých a podľa mimovládnej organizácie Provea režim mnohé stíha za základe "protiteroristického zákona". To znamená, že môžu dostať až 30 rokov väzenia.
Porušovanie ľudských práv
"Viem, že posledných 30 dní bolo ťažkých, ale tiež sú dôkazom vašej jednoty," napísal dnes na sieti X González, ktorý sa od 30. júla neobjavil na verejnosti z obáv, že bude zatknutý.
Z porušovania ľudských práv a princípov demokracie v minulých rokoch obvinil Madurov režim aj úrad vysokého komisára OSN pre ľudské práva či Spojené štáty, ktoré kvôli tomu na tamojších činiteľov či štátnu ropnú spoločnosť zaviedli sankcie.
Tiež Medziamerický súd pre ľudské práva, ktorý je orgánom Organizácie amerických štátov, kritizoval Madurovu vládu za nárast represií voči opozícii pred voľbami a teraz aj za povolebné zatýkanie.
Generálny tajomník OAS Luis Almagro, ktorý patrí k dlhoročným kritikom Madurovej vlády, vyzval Medzinárodný trestný súd, aby vydal na vládnych činiteľov vrátane Madura zatykača.
Od roku 2016, keď Madurov režim začal pomocou najvyššieho súdu blokovať vtedy opozíciou ovládaný parlament, bolo k ICC podaných niekoľko sťažností na venezuelských činiteľov vrátane Madura kvôli podozreniu z páchania zločinov proti ľudskosti.
Jednu podala aj bývalá venezuelská generálna prokurátorka Luisa Ortegová, ktorú režim kvôli kritike vládnych krokov zosadil a ktorá potom bola nútená, ako niekoľko miliónov ďalších Venezuelčanov, emigrovať.