Bezpečnostná rada OSN jednomyseľne odhlasovala predĺženie mnohoročnej mierovej misie v Libanone o ďalší rok, hoci Spojené štáty, hlavný spojenec Izraela, uviedli, že v budúcnosti by mal mandát týchto jednotiek priznať zmien.
Rada v rezolúcii súčasne vyzvala na zastavenie stupňujúcich sa útokov medzi libanonským šiitskym hnutím Hizballáh a izraelskou armádou a varovala, že ďalšia eskalácia nesie vysoké riziko, že povedie k rozsiahlemu konfliktu. Informovali o tom svetové tlačové agentúry.
Dohľad nad hranicou
Dočasné sily OSN v Libanone boli vytvorené v roku 1978 a dohliadajú na libanonskú južnú hranicu s Izraelom. Ich mandát je obnovovaný raz ročne, ten súčasný mal vypršať v sobotu.
Hlasovanie 15-člennej Bezpečnostnej rady prebehlo len niekoľko dní po tom, čo Hizballáh v nedeľu odpálil z juhu Libanonu na Izrael niekoľko stoviek rakiet v odvete za zabitie svojho popredného vojenského činiteľa na konci júla.
Izrael zrejme zamýšľaný rozsah odvety Hizballáhu zmaril masívnymi preventívnymi údermi na jeho odpaľovacie zariadenie. Tento vývoj vedie k obavám, že by vojna v Pásme Gazy a ostreľovanie na libanonsko-izraelskej hranici mohli prerásť do širšieho regionálneho konfliktu.
Izraelský veľvyslanec pri OSN Danny Danon pred dnešným hlasovaním novinárom povedal: „Mám pre libanonský ľud odkaz: Vy a vaša vláda máte na výber. Buď sa dnes postavíte Hizballáhu, alebo budete svedkami toho, ako je vaša krajina zaťahovaná do chaosu a skazy. Nenechajte Hizballáh a Irán, aby vám diktovali budúcnosť. Ak nebudete konať, skaza, ktorá bude nasledovať, pôjde na váš vrub. Izrael nechce vojnu, ale ako sme ukázali, nebudeme váhať brániť náš ľud,“ vyhlásil Danon.
Rozšírený mandát
Mandát UNIFIL bol rozšírený v roku 2006, kedy Bezpečnostná rada po päťtýždňovej vojne medzi Izraelom a Hizballáhom prijala rezolúciu 1701, umožňujúcu jednotkám OSN pomáhať riadnej libanonskej armáde udržiavať južné oblasti krajiny bez zbraní a iného ozbrojeného personálu ako libanonského štátu.
To sa však protivilo Hizballáhu, ktorý južný Libanon napriek prítomnosti libanonskej armády fakticky ovláda. Iránom podporovaný Hizballáh je silne vyzbrojené hnutie, ktoré je súčasne najmocnejšou politickou silou v Libanone.
"Predĺženie mandátu UNIFIL, ktoré táto rezolúcia umožňuje, je oporou pre náš cieľ znížiť napätie v regióne, ktorý je teraz dôležitejší ako inokedy," povedal Bezpečnostnej rade zástupca veľvyslanca USA pri OSN Robert Wood.
"Do budúcnosti sa však musíme zaoberať tým, ako Hizballáh a ďalší zlovoľní aktéri v Libanone zabraňujú napĺňaniu rezolúcie 1701, obmedzujú schopnosť misie UNIFIL voľne pôsobiť a ohrozujú mierové sily OSN, bezpečnosť a ochranu," dodal Wood.