Do španielskeho mesta Ceuta, ktoré leží na africkom kontinente, sa pokúsilo dostať z Maroka v nedeľu a v noci na dnešok vyše 1500 ľudí. To je výrazne viac ako v iné dni. Dnes to podľa agentúry Reuters povedala novinárom zástupkyňa miestnych úradov Cristina Pérezová. Veľkú časť migrantov, ktorí sa do Ceuty dostanú, Španielsko vracia do Maroka, s výnimkou žiadateľov o azyl a ľudí mladších ako 18 rokov.
V nedeľu a v noci na dnešok sa do Ceuty podľa Pérezovej pokúsil dostať neobvykle vysoký počet ľudí. Snažili sa preplávať námornú hranicu, alebo ju preplávať na malých člnoch. K vyššiemu tlaku prispela zrejme aj hmla, ktorá v noci zahalila mesto. Obvykle sa hranicu medzi Španielskom a Marokom snaží prekonať 500 ľudí denne, od druhej polovice minulého týždňa sa priemer zvýšil na 700 ľudí denne.
"Bol tu tlak a zvládli sme ho s Marokom," uviedla Pérezová. Koľko ľudí bolo odovzdaných marockej polícii, neuviedla. Pérezová vysvetlila, že marockí občania sú rovno vrátení do vlasti, pokiaľ nejde o ľudí, ktorí by mohli mať právo na azyl alebo ktorí majú menej ako 18 rokov a sú bez sprievodu. U cudzincov z iných krajín španielske úrady situáciu podrobnejšie skúmajú.
Španielsko tento rok čelí silnejšiemu migračnému tlaku ako predtým, týka sa to predovšetkým severoafrickej Ceuty a Kanárskych ostrovov. Do španielskeho mesta sa od začiatku roka do polovice augusta dostalo vyše 1600 migrantov, teda skoro trikrát viac ako vlani v rovnakom období.
Na Kanárske ostrovy v rovnakom čase priplávalo na 22 300 ľudí z Afriky, vlani v rovnakom čase ich bolo 9800. Kvôli vyšším počtom prichádzajúcich migrantov podľa agentúry AFP premiér Pedro Sánchez v utorok začne cestu do Mauritánie, Senegalu a Gambie, teda krajín, z ktorých sa migranti ku Kanárskym ostrovom najčastejšie vyplavujú.
Článok vznikol v rámci programu Svet medzi riadkami, ktorý v spolupráci s HN realizujú nezisková organizácia Človek v ohrození a Katedra žurnalistiky na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Program spolufinancuje SlovakAid.