Americké a izraelské delegácie dnes v Káhire začali nové kolo rokovaní s cieľom vyriešiť trvajúce nezhody ohľadom návrhu dohody o prímerí, ktoré by ukončilo viac ako desaťmesačnú vojnu medzi Izraelom a teroristickým hnutím Hamás v Pásme Gazy.
Spor sa vedie najmä o zabezpečenie takzvaného Filadelfského koridoru, teda hranice medzi Egyptom a Gazou. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na dva egyptské zdroje.
Rokovania v Katare
V Káhire sa podľa zdrojov Reuters najprv zišli predstavitelia Egypta a Spojených štátov, aby hľadali kompromisy týkajúce sa plánov na zabezpečenie Filadelfského koridoru po stiahnutí izraelskej armády, ktoré si kladie ako podmienku Hamas.
Ich návrhy majú byť ešte dnes predložené zástupcom Izraela, v piatok sa potom do rokovaní zapoja delegácie z Kataru, dodali zdroje.
Dnešné a piatkové rokovanie v Káhire nadväzuje na cestu amerického ministra zahraničia Antonyho Blinkena do blízkovýchodného regiónu, ktorá však nepriniesla v rokovaniach minulý týždeň zásadný prelom.
Egypt funguje spolu so Spojenými štátmi a Katarom ako sprostredkovateľ pri vyjednávaní o prepustení izraelských rukojemníkov výmenou za prímerie v Gaze a o prepustení palestínskych väzňov, ktorá sa s prestávkami vlečú už mesiace.
Ako hlavná prekážka, ktorá bráni uzavretiu dohody, sa teraz javí najnovšia požiadavka Izraela, aby mu po vojne zostala vojenská kontrola nielen nad nárazníkovým hraničným pásmom medzi Gazou a Egyptom, ale aj nad Necarimským koridorom, počas vojny vytvorenej zóny v strede Pásma Gazy, ktorá ich delí na severnú a južnú časť.
Kontroverzná oblasť
Egypt aj Hamas chcú, aby sa Izrael z Filadelfského koridoru, ktorý obsadil v máji, stiahol. Izrael tvrdí, že Hamas využíva túto oblasť na pašovanie zbraní do Gazy, zatiaľ čo Egypt hovorí, že všetky pašerácke trasy uzavrel.
Úrad izraelského premiéra Benjamina Netanjahua dnes vydal vyhlásenie, v ktorom označil za "nepravdivé" správy o tom, že Izrael skúma možnosť, že by vo Filadelfskom koridore boli rozmiestnené medzinárodné sily. "Premiér Netanjahu trvá na zásade, že Filadelfský koridor bude kontrolovať Izrael, aby zabránil prezbrojeniu Hamasu, ktoré by hnutiu umožnilo zopakovať zverstvá zo 7. októbra," uviedol úrad predsedu vlády.
Izraelská televízna stanica Channel 12 dnes uviedla, že sa Netanjahu údajne v posledných dňoch sťažuje už aj svojim politickým partnerom, že jeho vyjednávací tím je slabý a neustále sa snaží v rozhovoroch o dohode o prímerí o kompromise, zatiaľ čo "on sám" usiluje sa chrániť bezpečnostné záujmy Izraela.
Všeobecne sa má za to, že premiér je s hlavnými vyjednávačmi - šéfmi tajných služieb Mossadu a Šin Bet Davidom Barneom a Ronenom Barom - v priamom spore a opakovane im vyčíta ich údajnú slabosť, napísal spravodajský web The Times of Israel.
Vojnu v Pásme Gazy vyvolal bezprecedentný teroristický útok Hamasu a jeho spojencov na Izrael, pri ktorom vlani 7. októbra zahynulo na 1200 ľudí, prevažne civilistov. Ďalších 251 osôb teroristi odvliekli na územie Pásma Gazy.
Predpokladá sa, že z unesených osôb zostáva na palestínskom území zadržiavaných 105 ako rukojemníkov, zhruba tretinu z nich však izraelské úrady vyhlásili za mŕtvych.
Izraelská vojenská ofenzíva si od októbra podľa úradov ovládaných Hamásom vyžiadala v Pásme Gazy životy viac ako 40-tisíc Palestínčanov. Údaj nerozlišuje medzi civilistami a bojovníkmi Hamasu a jeho spojencov, ktorých izraelská armáda podľa svojho tvrdenia zabila vyše 17-tisíc.