Státisíce ľudí boli v Bangladéši odrezané od okolia v dôsledku monzúnových dažďov a záplav. Povodne, ktoré zatopili rozsiahle oblasti a poškodili domy a infraštruktúru, si tiež vyžiadali najmenej päť mŕtvych. Informovala o tom dnes agentúra AFP, ktorá sa odvoláva na bangladéšske ministerstvo pre riešenie prírodných katastrof.
Podľa ministerstva boli zasiahnuté predovšetkým nízko ležiace oblasti na východe krajiny. "Celkovo bolo záplavami nejakým spôsobom zasiahnutých asi 2,9 milióna ľudí a viac ako 70-tisíc ich bolo presunutých do provizórnych prístreškov," uviedlo ministerstvo.
Stredisko pre varovanie pred záplavami oznámilo, že vzhľadom na pokračujúce lejaky môže hladina vody v najbližších 24 hodinách ešte stúpať. Televízie odvysielali zábery, na ktorých je vidieť, ako sa obyvatelia evakuujú na člnoch z domovov so svojimi osobnými vecami. Záchranné práce, do ktorých sa zapojila tiež armáda, komplikuje neprejazdnosť ciest.
"Za posledných 20 rokov som toľko vody nevidel. Všetko v mojom dome je zničené, voda stúpla až do úrovne pasu," povedal agentúre Reuters miestny obyvateľ Muhammad Masum.
V stredu večer sa v metropole Dháka zišli študenti k demonštráciám, na ktorých vinili za záplavy na susednú Indiu. Tá podľa nich začala vypúšťať vodu z priehrady na rieke Gumti v severovýchodnom štáte Tripura.
Indické úrady uviedli, že v tomto štáte za posledné tri dni zahynulo pri zosuvoch pôdy a záplavách 12 ľudí. Indický minister vnútra Amit Šáh na sieti X napísal, že federálna vláda vyslala do zasiahnutej oblasti tímy záchranárov, lode a vrtuľníky.
Monzúnové dažde, ktoré na juhu Ázie trvajú zhruba od júna do septembra, sú pre Indiu a Bangladéš životne dôležité, pretože v krajine dopĺňajú vodné zásoby. Spôsobujú ale záplavy a zosuvy pôdy, ktoré každoročne zabijú stovky ľudí.