Ukrajinský parlament dnes prijal návrh zákona, ktorý zakazuje pôsobenie ruskej pravoslávnej cirkvi a umožňuje zakázať činnosť ďalších náboženských organizácií napojených na moskovský patriarchát, ktorý je považovaný za šíriteľa vplyvu Ruska. Informujú o tom agentúra AFP a ruskojazyčný server BBC. Rusko už takmer dva a pol roka vedie proti Ukrajine vojnu.
Zákon, za ktorý sa vyslovilo 265 poslancov, na ukrajinskom území výslovne zakazuje činnosť ruskej pravoslávnej cirkvi, ktorá otvorene podporuje kroky Kremľa a ktorej patriarcha Kirill opakovane ospravedlňuje vojnu proti Ukrajine. Kvôli tomu je Kirill na sankčnom zozname na Ukrajine, v Británii či Česku.
Ďalšia časť zákona, podľa ktorej môžu súdy na základe žiadosti úradov zakázať pôsobenie aj ďalším cirkvám, je podľa ukrajinských médií namierená predovšetkým proti Ukrajinskej pravoslávnej cirkvi.
Tá mala pred vpádom ruských vojsk do krajiny v oficiálnom názve aj dovetok "moskovského patriarchátu", po invázii sa však oficiálne s Moskvou rozišla. Ukrajinské úrady ju však naďalej podozrievajú zo spolupráce s Ruskom.
BBC ale poznamenáva, že Ukrajinská pravoslávna cirkev je zložená z niekoľko tisíc samostatných právnych subjektov, ktoré bude zrejme potrebné zakázať jednotlivo. Navyše treba počítať s tým, že súdne spory môžu trvať mesiace, takže skutočný zákaz akýchkoľvek štruktúr Ukrajinskej pravoslávnej cirkvi môže prísť napríklad až rok po podpise zákona prezidentom.
Na Ukrajine pôsobí tiež "národná" Pravoslávna cirkev Ukrajiny, ktorá získala v roku 2019 autokefálny, teda samosprávny status od ekumenického konštantínopoľského patriarchátu.