Americká viceprezidentka Kamala Harrisová dnes predstavila rozsiahlu sadu návrhov s cieľom znížiť výdavky Američanov za bývanie či potraviny, zatiaľ čo bojuje o hlasy pred prezidentskými voľbami.
Jej plány zahŕňajú podporu pri nákupe prvej nehnuteľnosti či rozšírenie daňových úľav na deti. Podľa amerických médií tak do veľkej miery nadväzuje na program súčasného prezidenta Joea Bidena.
Plány na pôsobenie v Bielom dome
Kampaň Harrisovej sa dnes na plány pre prípadné pôsobenie v Bielom dome detailnejšie zamerala prvýkrát od 21. júla, keď Biden odstúpil z volieb a uvoľnil cestu pre kandidatúru svojej viceprezidentky.
Denník The New York Times označuje oznámený ekonomický program skôr za novú adaptáciu Bidenovej politiky, ako úplne novú víziu. List The Washington Post však hovorí o "agresívne populistickej" agende, ktorá v niektorých bodoch zachádza ďalej ako Bidenove predstavy.
Pri vystúpení v štáte Severná Karolína, kde svoje plány prezentovala, Harrisová uviedla, že chce vybudovať "ekonomiku príležitostí", v ktorej bude mať ktokoľvek "skutočnú šancu uspieť".
Už počas týždňa Harrisová avizovala, že bude presadzovať "zákaz" nadmerného navyšovania cien potravín, akokoľvek podrobnosti o fungovaní takéhoto mechanizmu nie sú príliš jasné.
Ceny potravín v USA za posledné štyri roky narástli asi o 20 percent, pričom Biden a Harrisová tvrdia, že veľkú úlohu v tom zohrala snaha firiem o čo najvyššie zisky. Väčšina ekonómov podľa NYT však považuje za dôležitejšie iné faktory.
Predvolebná kampaň
Rast životných nákladov je ústrednou témou predvolebnej kampane, v ktorej republikánsky kandidát a exprezident Donald Trump sľubuje, že život v USA bude znovu "cenovo dostupný".
Harrisová teraz reaguje okrem iného návrhom, aby niektorí ľudia pri nákupe svojej prvej nehnuteľnosti dostávali dotáciu vo výške 25-tisíc dolárov, a opatreniami na podporu výstavby domov.
"Ceny sú stále príliš vysoké," povedala viceprezidentka na mítingu v meste Raleigh. Medzi návrhmi, ktorými chce proti vysokým výdavkom bojovať, je rozšírenie zliav na daniach pre rodičov, konkrétne na 6000 dolárov v prvom roku po narodení dieťaťa a až 3600 dolárov v ďalších rokoch, napísala agentúra AP.
Odpustenie dlhov
Ďalšie body sa týkajú zdravotníctva, kde chce Harrisová miliónom Američanov odpustiť dlhy za zdravotnú starostlivosť a rozšíriť Bidenom zavedené limity pre výdavky pacientov na lieky na predpis.
Ako poznamenala AP, mnohé z plánov by vyžadovali súhlas Kongresu a mohli by po prípadnom zvolení Harrisovej stroskotať. "Celkovo plán nadväzuje na mnohé priority Bidenovej administratívy, avšak s citeľným odklonom od dôrazu na vytváranie pracovných miest a infraštruktúru k otázkam užšie spojeným so zmiernením životných nákladov," sumarizuje AP.
USA zažili podobne ako mnohé ďalšie krajiny výrazné zdražovanie v nadväznosti na pandémiu choroby covid-19, pričom podľa expertov zohrala úlohu séria faktorov vrátane pandemických opatrení na podporu ekonomiky.
Inflácia už dlhšie klesá, Harrisová však v kampani čelí Trumpovej kritike, že "rozbila ekonomiku". Podľa listu WP sú demokrati čoraz viac presvedčení, že aplikovanie "populistickej ekonómie" je kľúčovým krokom na ceste k novembrovému víťazstvu.