Americká vláda dnes vyjadrila znepokojenie nad správou, že izraelská armáda v Pásme Gazy posiela palestínskych civilistov na inšpekcie objektov, kde môžu byť nastražené výbušniny.
S informáciou prišiel v utorok denník Haarec, podľa ktorého túto praktiku Izraelčania využívajú naprieč Gazou, a to s vedomím dôstojníkov. Washington vyzval židovský štát na objasnenie situácie.
Ľudské štíty
"Náhodní Palestínčania boli použití jednotkami izraelskej armády v Pásme Gazy na jediný účel: Aby slúžili ako ľudské štíty pre vojakov počas operácií, "napísal Haarec, ktorý svoje tvrdenie opiera o výpovede vojakov zapojených do operácií a ďalších zdrojov. Podľa listu bola vojakom táto prax odôvodnená tak, že ich životy sú dôležitejšie ako životy Palestínčanov.
Denník opisuje, že na nebezpečné prehliadky domov či tunelov v Gaze sú posielaní ľudia, ktorí nie sú podozriví z teroristickej činnosti. Vojaci ich predtým oblečú do izraelskej uniformy a spútajú im ruky, uvádza. Z nazhromaždených výpovedí podľa listu vyplýva, že sa tak v posledných mesiacoch deje po celom pásme a "vie o tom aj generálny štáb".
"Tieto správy sú neuveriteľne znepokojujúce," uviedol na dnešnom brífingu hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí Vedant Patel, keď sa ho na zistenie pýtala reportérka. "Vyzývame Izrael, aby okamžite a transparentne tieto obvinenia vyšetril," dodal.
Iná reportérka potom poznamenala, že USA už v súvislosti s ťažením v Gaze veľakrát žiadali Izraelčanov o vysvetlenie istých incidentov, a spýtala sa, či niekedy Washington dostal požadované odpovede. Patel žiadne príklady neuviedol a odpovedal, že medzi USA a Izraelom panuje "blízky vzťah v zdieľaní informácií".
Znepokojujúce zábery
S tvrdením o izraelských ľudských štítoch prišla už pred dvoma mesiacmi televízia Al-Džazíra, ktorá publikovala zábery, na ktorých Izraelčania navliekajú zadržaných Palestínčanov do uniforiem a ochranných viest a posielajú ich so zviazanými rukami do tunelov a poškodených domov.
"Keď som videl tú reportáž Al-Džazíry, povedal som si: ‘No jo, je to pravda,‘‘ povedal Haarecu nemenovaný vojak, ktorý sa takejto praxe zúčastnil.
"Jeden vojak povedal, že keď vojaci vyjadrili výhrady, bolo im povedané, že ‘celková myšlienka je taká, že keď by boli v dome nastražené výbušniny, alebo keby to bola liečka, alebo by v oblasti boli teroristi‘, budú zabití Palestínčania," pokračuje denník.
V obsiahlom článku tlmočí tiež výpoveď vojaka o zásahu v istej budove, pri ktorom bol tiež zadržaný Palestínčan oblečený v bielom odeve. Izraelčania podľa neho muža poslali do budovy ako akéhosi prostredníka v snahe zistiť, kde sú ozbrojenci ukrytí vo vnútri. "Pokus ale zlyhal a ozbrojenci muža zastrelili," píše Haarec.
Interné predpisy
Tlačové oddelenie izraelskej armády uviedlo, že interné predpisy takéto zaobchádzanie s Palestínčanmi zakazujú. "Pokyny a rozkazy IDF (anglická skratka armády; pozn. red) boli jednotkám jasne odovzdané. Po prijatí žiadosti boli nariekania prenesené na preskúmanie relevantným orgánom, "pokračuje vyhlásenie.
Izraelská armáda od začiatku viac ako desať mesiacov trvajúcej vojny v Pásme Gazy obviňuje palestínske teroristické hnutie Hamas, že miestnych civilistov využíva ako ľudské štíty. Opakovane týmto tvrdením reaguje na správy o civilných obetiach svojich úderov na utečenecké tábory či rezidenčné oblasti.
"Vieme s neuveriteľnou istotou, že Hamas má jasnú históriu využívania civilnej infraštruktúry a chránených zariadení ako miest pre operácie, základní a využívania civilistov ako ľudských štítov," povedal dnes hovorca americkej diplomacie Patel.
Vojnu v Pásme Gazy vyvolal bezprecedentný teroristický útok hnutia Hamas a jeho spojencov na Izrael, pri ktorom 7. októbra zahynulo na 1200 ľudí, prevažne civilistov.
Ďalších zhruba 250 osôb teroristi odvliekli na územie Pásma Gazy. Izraelská vojenská ofenzíva si odvtedy vyžiadala v Pásme Gazy životy takmer 40-tisíc Palestínčanov. Údaj nerozlišuje medzi civilistami a bojovníkmi Hamasu a jeho spojencov.