Humanitárna kríza v Sudáne je podľa počtu zasiahnutých detí najväčšia na svete, informuje agentúra Reuters s odvolaním sa na vyhlásenie Detského fondu OSN.
Aj Medzinárodná organizácia pre migráciu dnes vyzvala krajiny na silnejšiu reakciu na krízu v Sudáne, a varovala, že nečinnosť by mohla stáť desaťtisíce životov, píše Reuters.
IOM uvádza, že má k dispozícii iba 21 percent prostriedkov, ktoré potrebuje na poskytovanie zásadnej humanitárnej pomoci obyvateľom Sudánu. Hlad, choroby a záplavy tam umocňujú utrpenie obyvateľstva, ktoré je zároveň sužované konfliktom, upozornil Mohamed Refát, vedúci misie IOM v Sudáne. "Medzinárodná komunita toho dosť nerobí," varoval Refát.
Podľa IOM bol približne každý piaty človek v Sudáne vysídlený. V krajine muselo 10,7 milióna obyvateľov opustiť domov a 2,3 milióna ľudí utieklo cez hranice.
V Sudáne proti sebe od vlaňajšieho apríla bojuje armáda vedená generálom a faktickým vládcom tejto africkej krajiny Abdal Fattáhom Burhánom a polovojenskej Jednotky rýchlej podpory bývalého Burhánovho zástupcu Muhammada Hamdana Dagala. Konflikt rozpútal vlny etnického násilia a spôsobil v celej krajine podmienky podobné hladomoru.
Podľa Reuters uviedol zvláštny vyslanec USA, že hovory o ukončení šestnásťmesačnej vojny medzi sudánskou armádou a jednotkami RSF budú tento týždeň pokračovať, hoci ani jedna zo strán nedáva najavo snahu o mierové riešenie.