V talianskych Pompejach boli objavené kostry dvoch ďalších obetí výbuchu sopky Vezuv spred takmer 2000 rokov. Podľa správy archeologického parku ide o pozostatky muža a ženy, ktorí hľadali úkryt v spálni. Informovala o tom agentúra Reuters.
Kostry boli nájdené v malej provizórnej spálni vo vile, ktorá sa v čase erupcie prestavovala. Žena ležala na posteli a okolo nej boli zlaté, strieborné a bronzové mince a šperky vrátane zlatých a perlových náušníc. Muž ležal pri nohách postele, uvádza sa vo vyhlásení správy pompejského náleziska.
Rímske mesto Pompeje sa nachádzalo na úpätí sopky Vezuv. Jej výbuch v roku 79 nášho letopočtu zabil tisíce ľudí, mesto zasypal popolom a zalial lávou, a časť mesta sa tak uchovala takmer nedotknutá.
Zatiaľ posledné nájdené obete si vybrali malú miestnosť ako útočisko a čakali, kým sa skončí dážď sopkou vyvrhnutých kameňov. Tie však zablokovali dvere a zabránili im v úteku. Nakoniec ich zaliala láva zo sopky, zrekonštruovali ich posledné okamihy archeológovia.
"Možnosť skúmať neoceniteľné antropologické údaje o oboch obetiach (...) umožňuje nám získať značné množstvo údajov o každodennom živote starovekých Pompejčanov," uviedol riaditeľ pracoviska Gabriel Zuchtriegel.
Archeológovia v starovekých Pompejach, znovuobjavených až v 16. storočí, v posledných rokoch vykonali množstvo ďalších vykopávok a iných činností, ktorých cieľom je zastaviť desaťročia chátrania. Pamiatka UNESCO patrí k najnavštevovanejším archeologickým lokalitám na svete a hlavným turistickým atrakciám v Taliansku.