Ruský cenzúrny úrad Roskomnadzor v krajine zablokoval službu šifrovaného zasielania správ Signal. Dôvodom je podľa neho porušovanie ruských zákonov, uviedla dnes agentúra Reuters.
Signal nezabránil "využívaniu aplikácie na teroristické a extrémistické účely", uviedol Roskomnadzor vo vyjadrení citovanom serverom The Moscow Times. Definícia extrémizmu a terorizmu ruskými úradmi je pomerne široká - za extrémistické v obedňajšej dobe označili napríklad "medzinárodné LGBT hnutie", ako extrémistickú alebo teroristickú Moskva označuje kritiku ruského vpádu na Ukrajinu.
Už popoludní hlásili stovky užívateľov Signalu v Rusku problémy pri používaní aplikácie. Stránky monitorujúce fungovanie internetových služieb popoludní evidovali okolo 1500 sťažností, najmä z Moskvy a Petrohradu.
Zároveň používatelia uvádzali, že aplikáciu bolo naďalej možné používať cez zahraničné vzdialené pripojenie VPN alebo pri používaní režimu obchádzania cenzúry, ktorý je súčasťou aplikácie. Bez VPN tiež nešlo zaregistrovať nový účet.
Nezávislý spravodajský web Vjorstka dnes s odvolaním sa na zdroje z ruskej technologickej firmy VK uviedol, že videoserver YouTube a komunikačné aplikácie WhatsApp by mohli byť už v septembri tiež zablokované. Zdroje Vjorstky z ruského parlamentu a osoba blízka Kremľu to ale popreli.
Už vo štvrtok používatelia v Rusku hlásili hromadný výpadok YouTube, ktorého prevádzkovateľom je spoločnosť Google z americkej technologickej skupiny Alphabet. V posledných týždňoch sa navyše rýchlosť sťahovania dát z webu YouTube výrazne znížila, z čoho ruskí zákonodarcovia obviňujú vlastníka služby. Google to odmieta.
Ruské úrady už v minulosti Googlu vymerali niekoľko pokút, čo bol aj dôvod, ktorý firmu v Rusku prinútil k vyhláseniu platobnej neschopnosti.
Roskomnadzor tiež vo štvrtok uviedol, že počet ruských kanálov blokovaných službou YouTube sa stále zvyšuje, rovnako ako výška pokút, ktoré Googlu vymerali ruské úrady. "Mnohé porušenia našej legislatívy, neúcta k našej krajine a občanom sú dôvodom na prijatie opatrení proti YouTube," uviedol regulátor bez toho, aby upresnil, o aké opatrenie ide.
Moskva od vpádu na Ukrajinu vo februári 2022 stupňuje tlak na médiá a zahraničné internetové služby. Vedie spory so zahraničnými technologickými spoločnosťami ohľadom obsahu, cenzúry či miestneho zastúpenia. Tento rok vo februári úrady načas zablokovali platformu pre zasielanie správ Telegram. Výpadky vtedy postihli aj WhatsApp, Telegram, YouTube, Viber, Zoom alebo sociálnu sieť VKontakte. Úrady to odôvodnili testovaním systému pred prezidentskými voľbami.