Juh Japonska po štvrtkovom zemetrasení o sile 7,1 magnitúdy zostáva v pohotovosti. Odborníci varujú pred ešte silnejšími otrasmi o sile osem až deväť magnitúd a prvýkrát od zavedenia nového výstražného systému v roku 2011 hovoria o „mega zemetrasení“.
Pri pobreží Tichého oceánu upozorňujú aj na možnú vlnu cunami. Premiér krajiny Fumio Kišida v dôsledku výstrahy zrušil návštevu Strednej Ázie.
"Ako predseda vlády s najvyššou zodpovednosťou za krízové riadenie som sa rozhodol zostať v Japonsku aspoň týždeň," povedal Kišida. Z krajiny mal na diplomatickú cestu do Kazachstanu odísť cez víkend. V Astane sa mal na summite stretnúť s lídrami Strednej Ázie a v pondelok potom v Ulánbátare s mongolským prezidentom.
"Pravdepodobnosť ďalšieho silného zemetrasenia je vyššia ako obvykle, ale neznamená to, že zemetrasenie nastane s istotou," citoval Japonskú meteorologickú agentúru francúzsky portál Le Parisien.
Pred obrovským rizikom otrasov JMA varovala prvýkrát po tom, čo zemetrasenie pri severovýchodnom pobreží v marci 2011 zapríčinilo smrtiacu vlnu cunami a jadrovú katastrofu, čo si vyžiadalo asi 18,5 tisíca obetí.
Zemetrasenie by podľa agentúry malo vychádzať z koryta Nankai, subdukčnej zóny. Tento podmorský žľab s dĺžkou 800 kilometrov vedie z mesta Šizuoka západne od Tokia k južnému cípu ostrova Kjúšú.
Japonsko zasiahlo zemetrasenie o sile 7,1 magnitúdy už vo štvrtok. Agentúra pre riadenie požiarov a katastrof oznámila, že sa zranilo osem ľudí v dôsledku padajúcich predmetov.
Bolo poškodených aj niekoľko vozidiel a semaforov. Úrady vo štvrtok varovali pred vlnou cunami v oblasti okolo ostrovov Kjúšú a Šikoku, varovania však neskôr s výnimkou prefektúry Mijazaki zase zrušili.