Vyšehradská skupina (V4), slúžiaca pre posilnenú spoluprácu Poľska, Česka, Slovenska a Maďarska, je mŕtva. Napísal to poľský denník Rzeczpospolita na svojich internetových stránkach v reakcii na slovnú prestrelku medzi maďarskou národno-konzervatívnou vládou a predstaviteľmi poľského proeurópskeho kabinetu.
Diplomatická roztržka medzi Budapešťou a Varšavou prepukla kvôli rozdielnemu postoju oboch krajín voči Rusku. "Najnovšiu ofenzívu proti Varšave Orbán začal neopodstatnenými obviňovaniami, že jasne protiruská politika poľskej vlády je výrazom pokrytectva, pretože Poľsko podľa šéfa maďarskej vlády zároveň kupuje ruskú ropu," pripomína Rzeczpospolita.
Potom už bolo podľa poľského denníka len horšie. Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó "opustil posledné zvyšky dobrého vychovania" a dospel k záveru, že "sa poľská diplomacia ponára do močiare klamstiev". Išlo o reakciu na vyjadrenie šéfa poľskej diplomacie Radoslawa Sikorského, podľa ktorého sa Maďarsko v EÚ dostalo do izolácie, pretože vedie "egoistickú politiku zbližovania s Ruskom a Čínou". Námestník Sikorského Wladyslaw Bartoszewski zase odporučil Maďarsku, aby uvažovalo o odchode z EÚ a NATO, keď tieto organizácie tak nenávidia.
Medzi Poľskom a Maďarskom do minuloročnej zmeny pri moci vo Varšave, keď vládu národnokonzervatívneho Práva a spravodlivosti vystriedal proeurópsky kabinet Donalda Tuska, panovali dobré vzťahy. Rzeczpospolita píše, že "nie je nič divné, že sa Poliaci, ktorí vlani na jeseň ukázali, ako sa dá od moci odsunúť nacionalistický populizmus, stali terčom stále väčšieho nepriateľstva zo strany Viktora Orbána a jeho kľučky".
Pre Poľsko ostrý spor s Maďarskom znamená potrebu zmeny zahraničnej stratégie, uvádza Rzeczpospolita. "Vyšehradská skupina je mŕtva a treba hľadať alternatívne riešenie," myslí si poľský denník. Jednou z možností je Weimarský trojuholník, teda posielaná spolupráca Poľska, Nemecka a Francúzska, ale tento formát teraz obmedzuje politická paralýza vo Francúzsku. Inou možnosťou je posilnenie spolupráce v regióne pri Baltskom mori alebo stávka na dvojstranné vzťahy, najmä s Českom alebo Nemeckom, napísala Rzeczpospolita.