Bulharský prezident Rumen Radev poveril v pondelok zostavením vlády malú stranu Je taký národ, ktorá sa v júnových predčasných voľbách umiestnila až na šiestom mieste. Predošlým dvom povereným subjektom sa totiž vládu zostaviť nepodarilo a ak aj ITN zlyhá, v krajine sa budú musieť konať nové voľby, informuje agentúra Reuters.
Začiatkom júla neuspela stredopravicová aliancia strán Občania za európsky rozvoj Bulharska a Zväz demokratických síl. Tá síce v júnových voľbách zvíťazila, v 240-člennom Národnom zhromaždení však získala len 68 mandátov a nepodarilo sa jej zaistiť si dostatočnú podporu ďalších strán.
Po nej vládu nedokázala vytvoriť ani centristická aliancia Pokračujeme v zmene - Demokratické Bulharsko, ktorá má v parlamente 39 mandátov.
Protisystémová ITN získala vo voľbách len 16 parlamentných kresiel. Na zostavenie novej vlády nemá časovú lehotu, v prípade jej neúspechu sa však v krajine budú konať už siedme parlamentné voľby od apríla 2021.
"Veľmi dobre si uvedomujeme, v akej vážnej kríze sa krajina nachádza a akú zodpovednosť v sebe nesie tento tretí mandát (na zostavenie vlády)," povedal líder parlamentnej frakcie ITN Toško Jordanov. "Budeme rokovať so všetkými parlamentnými stranami vrátane nezávislých poslancov. Rokovací proces bude mimoriadne transparentný," dodal.
Júnové parlamentné voľby sa konali paralelne s voľbami do Európskeho parlamentu. Boli už šieste za posledné tri roky po marcovom rozpade koalície najsilnejších aliancií - GERB-SDS a PP-DB. Obe sú orientované pro-európsky a pro-podnikateľsky, majú však množstvo sporov aj osobnú rivalitu.
Bulharsko by pritom potrebovalo stabilnú a dobre fungujúcu vládu, ktorá by urýchlila prísun eurofondov na budovanie infraštruktúry a posunula krajinu k vstupu do eurozóny a úplnému členstvu v schengenskom priestore.