Tuarežskí povstalci na severe Mali tvrdia, že počas dvoch dní bojov pri hranici s Alžírskom zabili a zranili desiatky vojakov a žoldnierov z ruskej Wagnerovej skupiny. Podľa agentúry Reuters to oznámili po tom, ako malijská armáda informovala, že prišla o dvoch vojakov a zabila asi 20 povstalcov.
Povstalci vo vyhlásení zverejnenom v sobotu uviedli, že sa v bojoch vo štvrtok a v piatok zmocnili obrnených vozidiel, nákladných áut a cisterien. Tvrdí, že tiež poničili vrtuľník, ktorý sa následne zrútil v meste Kidal. Podľa armády jedna z jej helikoptér havarovala v Kidale počas rutinného letu, nikto ale nezomrel.
Niektorí ruskí vojenskí blogeri dnes napísali o smrti príslušníkov Wagnerovej skupiny neďaleko alžírskej hranice. "Členovia Wagnerovej skupiny, ktorí sa presúvali v konvoji s vládnymi vojakmi, boli zabití v Mali... Niektorí boli zajatí," uviedol prominentný ruský vojenský bloger Semjon Pegov, vystupujúci pod menom WarGonzo.
Telegramový kanál Baza, ktorý má väzby na ruské bezpečnostné štruktúry, informoval o tom, že bolo zabitých najmenej 20 wagnerovcov. Podľa ruských blogerov počas bojov zomrel tiež autor telegramového kanála GreyZone, ktorý mal väzby na wagnerovcov.
Reuters poznamenáva, že tieto správy ruských blogerov nemožno nezávisle overiť.
V dnešnom vyhlásení tuniskí povstalci uviedli, že zničili prápor malijskej armády podporovaný Wagnerovou skupinou. Vojaci a žoldnieri, ktorí prežili, boli vzatí do zajatia, tvrdia povstalci s tým, že sami prišli o sedem bojovníkov. Ďalších 12 utrpelo zranenia.
Wagnerova žoldnierska skupina zohrala kľúčovú úlohu v niektorých z najtvrdších bitiek v rámci ruskej invázie na Ukrajinu. No ohľadom jej budúcnosti sa objavili otázky po tom, ako jej šéf Jevgenij Prigožin zomrel vlani v auguste pri havárii lietadla. Stalo sa to dva mesiace po ním vedenej neúspešnej vzbure proti ruskému armádnemu vedeniu.
Mali zažilo v roku 2020 a 2021 vojenský puč. Armádni činitelia tvrdia, že v krajine pôsobia ruskí inštruktori, ktorí pomáhajú malijským vojakom s technikou nakúpenou v Rusku. O žoldnierov podľa nich nejde. Avšak telegramový kanál Baza uvádza, že wagnerovci sú v Mali najmenej od roku 2021.
Mali s násilím bojuje už viac ako 20 rokov. Napriek skoršej prítomnosti mierových síl OSN sa najmä v stredných a severných častiach krajiny dostali k moci extrémisti, ktorí v niektorých oblastiach začali uplatňovať islamské právo šaría. V roku 2015 sa tiež rozpadla mierová dohoda s domorodými Tuaregmi, čo situáciu ešte skomplikovalo.