Izraelský parlament v noci na dnes schválil rezolúciu, v ktorej odmietol vytvorenie palestínskeho štátu, aj keby bolo výsledkom rokovaní s Izraelom. Rezolúciu odsúdilo vedenie palestínskej autonómie, Jordánsko či Francúzsko, ktoré vyjadrilo "zdesenie".
Francúzske ministerstvo zahraničia uviedlo, že hlasovanie izraelského parlamentu je v rozpore s rezolúciami Bezpečnostnej rady OSN, informovala agentúra AFP. Tá tiež pripomenula, že Kneset to urobil niekoľko dní pred cestou premiéra Benjamina Netanjahua do Spojených štátov.
Stabilita regiónu
"Iba dvojštátne riešenie môže Izraelčanom aj Palestínčanom priniesť spravodlivý a trvalý mier a zaručiť stabilitu regiónu," uviedol dnes hovorca francúzskeho ministerstva zahraničia Christophe Lemoine.
Jordánska diplomacia označila schválenie rezolúcie izraelským parlamentom za "nebezpečné" porušenie medzinárodného práva a hovorca šéfa palestínskej autonómie Mahmúda Abbása obvinil izraelskú vládu, že s podporou Washingtonu "tlačí celý región do priepasti".
Abbásov hovorca dodal, že nebude mier a ani bezpečnosť pre nikoho bez palestínskeho štátu s východným Jeruzalemom ako hlavným mestom.
V rezolúcii, ktorú prijal izraelský parlament pomerom 68 ku deviatim, sa píše, že "Kneset sa rozhodne stavia proti vytvoreniu palestínskeho štátu na západ od Jordánu", teda na Izraelom okupovanom Západnom brehu Jordánu a v Pásme Gazy. "Vytvorenie palestínskeho štátu v srdci krajiny Izrael bude predstavovať existenčnú hrozbu pre Štát Izrael a jeho občanov," uvádza sa tiež v rezolúcii.
Palestínsky štát
Podľa nej by totiž bolo len "otázkou krátkeho času", kedy by vládu v palestínskom štáte prevzalo teroristické hnutie Hamas, ktoré by z neho urobilo "radikálne islamistickú základňu teroristov". Tí by potom "konali v spolupráci s osou vedenou Iránom s cieľom zničiť Štát Izrael".
Rezolúciu podporili koaličné strany Netanjahuovej vlády, vrátane krajne pravicových a ultraortodoxných, a tiež opozičná strana Bennyho Ganca.
Ďalší opozičný líder Jair Lapid a jeho strana odišli pred hlasovaním zo sály, hoci sa podľa portálu The Times of Israel predtým vyjadrili, že sú za dvojštátne riešenie izraelsko-palestínskeho konfliktu. Proti hlasovali poslanci Izraelskej strany práce a dvoch strán izraelských Arabov.
Kneset už vo februári prijal rezolúciu, ktorá odmietla vytvorenie palestínskeho štátu, ale v prípade, že by bol jednostranne vyhlásený.
Poslanci tak reagovali na vyjadrenia ďalších krajín o snahe uznať palestínsky štát. To urobila tento rok v máji španielska vláda, pretože podľa nej len tak možno dosiahnuť mier medzi Izraelčanmi a Palestínčanmi a môže to prispieť ku koncu vojny v Pásme Gazy. V máji uznalo palestínsky štát aj Nórsko a Írsko, v júni to urobili Slovinsko a Arménsko.
Celkovo tak Palestínu ako štát teraz uznáva vyše 140 krajín. Česko podľa vyhlásenia ministerstva zahraničných vecí samostatný nezávislý palestínsky štát neuznáva.