Izraelské sily sa v noci stiahli z niektorých štvrtí Gazy po takmer týždeň trvajúcej prudkej ofenzíve, ktorá za sebou v najväčšej mestskej aglomerácii palestínskeho pobrežného pásu zanechala desiatky mŕtvych, ruiny domov a rozbúrené cesty.
Informovala o tom dnes agentúra Reuters s odvolaním sa na tamojších obyvateľov a záchranárov.
Armáda zintenzívnila operácie práve v čase, keď sa sprostredkovatelia USA, Kataru a Egypta snažia dotiahnuť do konca dohodu o prímerí vo vojne, ktorú vedie Izrael už desiaty mesiac proti palestínskemu hnutiu Hamas v odvete za jeho teroristický útok z vlaňajšieho októbra.
V uliciach sú roztrúsené telá
Civilná záchranná služba v Gaze uviedla, že jej tímy za uplynulý týždeň vyzdvihli približne 60 tiel Palestínčanov, ktoré izraelské jednotky zabili vo štvrti Tel Hava a na okraji štvrte Sabra.
Obyvatelia aj záchranné tímy, s ktorými hovoril Reuters, upozornili, že zatiaľ čo z niektorých oblastí sa tanky stiahli, nad inými si spolu s ostreľovačmi naďalej udržiavajú kontrolu, a varovali obyvateľov, aby sa v týchto miestach nepokúšali o návrat do svojich domovov.
"V uliciach sú roztrúsené telá, znetvorené telá, sú tam telá celých rodín a telá všetkých členov jednej rodiny sú tiež v dome, ktorý bol úplne vypálený," povedal hovorca civilnej obrany v Gaze Mahmúd Basal v komentári, ktorý zverejnili médiá ovládané Hamasom.
Izraelská armáda vo štvrtok uviedla, že jej sily sa usilujú o likvidáciu kapacít Hamasu v meste Gaza, že sa pri tom "riadi medzinárodným právom a prijíma všetky možné opatrenia na zmiernenie civilných škôd". To isté sa nedá povedať o hnutí Hamas, dodala.
Domovy našli v troskách
Ozbrojené krídla teroristických hnutí Hamas a Palestínsky islamský džihád uviedli, že s izraelskými silami zviedli tvrdé boje, útočili na nich pomocou protitankových striel a mínometnej paľby a mnohých vojakov zranili či zabili. Izraelská armáda sa k týmto tvrdeniam nevyjadrila.
Mesto Gaza, kde pred vojnou žila viac ako štvrtina z 2,3 milióna obyvateľov celého pásma, bolo silne poškodené už v prvých týždňoch vojny a väčšina obyvateľov sa z neho vtedy evakuovala. Státisíce Palestínčanov sa však vrátili do svojich domovov, ktoré však často našli v troskách.
V súčasnosti tam podľa OSN pobýva 300-tisíc až 350-tisíc ľudí. Tí sú teraz opäť vyzvaní, aby mesto, ktoré armáda už v prvej fáze vojny vyhlásila za "vyčistené od teroristov", opustili. Nie je však jasné, kde by pre nich mohlo byť bezpečné, keď Izrael súčasne útočí aj v strednej a južnej časti Pásma Gazy, uviedla agentúra Reuters.
Médiá Hamasu tiež oznámili, že v Chán Júnise na juhu boli pri leteckom údere na stredisko pre distribúciu humanitárnej pomoci zabití štyria ľudia, ktorí pracovali pre moslimskú mimovládnu nadáciu Al-Khair, ktorá sídli v Británii a Turecku.
Podľa Hamasu Izrael zdržiava
Arabskí sprostredkovatelia za podpory Spojených štátov sa medzitým snažia vyriešiť sporné body a dosiahnuť dohodu medzi Izraelom a Hamasom o prímerí a prepustení zvyšných rukojemníkov, ktorých palestínski ozbrojenci od útoku zo 7. októbra zadržiavajú v Pásme Gazy.
Vysokopostavený predstaviteľ Hamasu dnes obvinil Izrael, že sa snaží rokovania zámerne zdržiavať a preťahovať a že nevyužil príležitosti, keď Hamas pred týždňom zľavil z jednej zo svojich kľúčových požiadaviek.
"Izrael k návrhu Hamasu nezaujal jasné stanovisko. Po rokovaní so sprostredkovateľmi v katarskej Dauhe im Izrael povedal, že sa jeho delegácia vráti na konzultácie s izraelskou vládou," povedal Reuters predstaviteľ, ktorý si neželal byť menovaný. "Snažia sa len zdržiavať a márniť čas," dodal.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu vo štvrtok vyhlásil, že je aj naďalej odhodlaný v rokovaniach o prímerí pokračovať, a obvinil Hamas z požiadaviek, ktoré sú so súčasným návrhom dohody v rozpore. Neuviedol však konkrétne, ktoré to sú.
Dva egyptské zdroje vo štvrtok agentúre Reuters povedali, že pri rokovaní v otázkach prepustenia rukojemníkov a stiahnutia izraelských síl došlo k pokroku, ale stále sa pracuje na bezpečnostných opatreniach a zárukách prímeria.