Maďarsko nechce, aby sa NATO stalo protičínskym blokom, takéto snahy nepodporí. Na okraj summitu Severoatlantickej aliancie vo Washingtone to dnes povedal maďarský minister zahraničia Péter Szijjártó. Poznamenal tiež, že prijatie Ukrajiny do NATO by oslabilo jednotu aliancie. Informuje o tom agentúra Reuters.
Vyhlásenie zo summitu vo Washingtone označuje Čínu za "kľúčového pomáhača" ruského vojnového ťaženia na Ukrajine. Taktiež uvádza, že Čína predstavuje bezpečnostnú výzvu. Peking sa proti tomu ohradil.
"NATO je obranná aliancia... nemôžeme ju organizovať do protičínskeho bloku," povedal Szijjártó maďarskej štátnej televízii v odpovedi na otázku o úsilí NATO posilňovať spoluprácu v oblasti Indo-Pacifiku.
Čína je pre Maďarsko dôležitým obchodným a investičným partnerom. Ostatné členské štáty Európskej únie sa snažia byť od Pekingu menej závislé.
Maďarský premiér Viktor Orbán sa po návšteve Kyjeva a Moskvy v pondelok v Pekingu stretol s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom, aby rokovali o možnej mierovej dohode na Ukrajine. Orbánovo rokovanie s ruským prezidentom Vladimirom Putinom vyvolalo ostrú kritiku časti lídrov Únie.
Na summite NATO lídri krajín aliancie prisľúbili podporu Kyjevu, V komuniké tiež zopakovali podporu Ukrajine na jej ceste k členstvu v NATO.
"Prijatie Ukrajiny by jednotu aliancie neposilnilo, ale oslabilo, pretože na jej členstvo existujú úplne odlišné názory," povedal maďarský minister zahraničia. "Členstvo Ukrajiny v NATO by neposilnilo ani obranný charakter aliancie, pretože by v praxi vytvorilo riziko otvoreného konfliktu medzi Ruskom a NATO," dodal.