Panamský súd prekvapujúco oslobodil od viny všetkých 28 ľudí obžalovaných z prania špinavých peňazí v prípadoch súvisiacich s kauzami takzvaných Panamských dokumentov. Informovala o tom dnes agentúra DPA s odvolaním sa na súd v meste Panama.
Medzi oslobodenými je podľa DPA napríklad právnik nemeckého pôvodu Jürgen Mossack, jeden zo zakladateľov advokátskej kancelárie Mossack Fonseca, ktorá podľa obžaloby daňové úniky spoluorganizovala. Okrem toho sudkyňa Baloísa Marquínezová zastavila stíhanie ďalšieho spoluzakladateľa kancelárie Ramóna Fonseku Mory, ktorý v máji zomrel.
Nedostatočné dôkazy
Pri zbere dôkazov zo serverov medzitým zaniknutej kancelárie Mossack Fonseca nebolo možné zabezpečiť dôkazný reťazec. Ostatné dôkazy okrem toho neboli dostatočné a presvedčivé, uviedla sudkyňa.
Súd sa začal na začiatku apríla zaoberať aktivitami panamskej právnej firmy Mossack Fonseca, ktorá ukončila svoju činnosť v roku 2018. V roku 2016 svetové médiá v reportážach o takzvaných Panamských dokumentoch opísali, ako niektorí klienti právnej kancelárie ukrývali peniaze pred finančnými správami svojich krajín.
Médiá sa pri svojej investigatívnej práci opierali o zhruba 11,5 milióna dokumentov, z právnej firmy unikli. Dokumentovali okrem iného rôzne finančné štruktúry a postupy, ako ukryť peniaze pred zdanením.
Uniknuté dokumenty
Uniknuté dokumenty sa týkali viac ako 214-tisíc subjektov z 200 krajín sveta. Schránkové spoločnosti zakladali alebo využívali stovky známych osobností svetového biznisu, politiky, športu či radu celebrít. Bolo medzi nimi päť hláv štátov a blízki príbuzní najvyšších predstaviteľov ďalších 40 krajín. Na rozkrytí kauzy sa podieľalo takmer 400 investigatívnych novinárov z viac ako 800 krajín.
Kvôli kauze Panama Papers rezignoval islandský premiér Sigmundur Davíd Gunnlaugsson či španielsky minister priemyslu José Manuel Soria.
Služieb panamskej kancelárie využívali napríklad aj ľudia z okolia ruského prezidenta Vladimira Putina, ukrajinského exprezidenta Petra Porošenka alebo argentínskej hlavy štátu Mauricia Macriho.
Britský expremiér David Cameron, ktorý je v súčasnosti ministrom zahraničia, čelil kritike kvôli offshorovému investičnému fondu svojho otca. V kauze figurovali napríklad aj argentínsky futbalista Lionel Messi či španielsky režisér Pedro Almodóvar.