Nový slovenský prezident Peter Pellegrini prišiel do Prahy na prvú zahraničnú návštevu. Na Pražskom hrade ho privítal prezident Petr Pavel. Špičky českej a slovenskej politiky k sebe znova hľadajú cestu po tom, čo sa kabinet Petra Fialy vymedzil voči slovenskej vláde Roberta Fica.
Zrušil spoločné konzultácie v reakcii na to, že Ficova vláda otáča zahraničnú politiku Slovenska východným smerom.
Slovenský prezident, ktorý sa ujal funkcie v polovici júna a vystriedal Zuzanu Čaputovú, po príchode do Prahy najprv uctil pamiatku obetí decembrovej streľby na Filozofickej fakulte Univerzity Karlovej.
Chcú nadviazať na úroveň vzťahov s Čaputovou
„Vlády sa určite v niektorých veciach líšiť budú. My sa naopak s Peterom Pellegrinim, ako sme spolu hovorili telefonicky hneď po pokuse o atentát na Roberta Fica, zhodli v tom, že našim záujmom bude tlmiť vášne, nadväzovať na dobré vo vzťahoch a pokúsiť sa zmierniť rozdiely, ku ktorým nutne bude dochádzať,“ povedal prezident Petr Pavel.
Pellegrini sa v Prahe stretne aj s premiérom Petrom Fialom a ďalšími politikmi, ktorí chcú s Pellegrinim nadviazať na úroveň vzťahov s predchádzajúcou slovenskou prezidentkou Čaputovou.
Návšteva má potvrdiť výnimočne blízke česko-slovenské vzťahy, ktoré poznamenal rozpor medzi politikmi v názore na mieru pomoci Ukrajine po ruskej agresii.
"To, čo je dôležité, že česko-slovenské vzťahy sa naďalej rozvíjajú na všetkých možných úrovniach, tie medzivládne konzultácie to je niečo nadštandardné," vyhlásil pred Pellegriniho návštevou premiér Fiala. "Veríme, že to zase bude posun, ďalší pozitívny impulz vo vzťahoch medzi Českou republikou a Slovenskom," povedal predseda vlády.
Rozkol v česko-slovenských vzťahoch
Česká vláda oznámila v marci, že ruší medzivládne konzultácie so slovenskou vládou. "Nie je možné zastierať, že existujú rozdielne názory na niektoré kľúčové zahraničnopolitické témy," uviedol vtedy Fiala.
Minister zahraničia za Pirátov Ján Lipavský výslovne spomenul rokovanie slovenského ministra zahraničia Juraja Blanára s ruským ministrom zahraničia Sergejom Lavrovom. Zišli sa v Turecku, s Lavrovom sa stretol aj maďarský minister zahraničia Péter Szijjártó.
Rusko rozpútalo vojnu na Ukrajine, ktoré sa Česko spolu s ďalšími krajinami NATO snaží pomáhať aj dodávkami zbraní, zatiaľ čo Slovensko nechce po nástupe Ficovej vlády o tejto forme pomôcť Ukrajine ani počuť.
Fico bol v Prahe naposledy pri rokovaní premiérov krajín V4 (Česko, Poľsko, Slovensko, Maďarsko) koncom februára.
„Áno, máme na niektoré veci iné názory. Neverím na vojenské riešenie konfliktu na Ukrajine,“ povedal Fico po rokovaní premiérov. Okamžité zastavenie paľby podľa neho vytvára priestor na mierové konanie. Kvôli ruskej agresii na Ukrajine sa pohádali premiéri krajín V4 aj po rokovaní.
Pellegrini sa stretne aj so Zemanom a Babišom
Obnovenie medzivládnych konzultácií so slovenským kabinetom nie je podľa Fialy na programe dňa. Aj kvôli zdravotnému stavu premiéra Fica po atentáte na neho by boli takéto úvahy predčasné, povedal v utorok Fiala.
V programe má Pellegrini aj schôdzku s bývalým prezidentom Milošom Zemanom, ktorý ho podporil v kampani av Bratislave sa zúčastnil jeho nedávnej inaugurácie, rovnako ako expremiér a šéf ÁNO Andrej Babiš.
Stretne sa aj so šéfkou Snemovne a TOP 09 Markétou Pekarovou Adamovou a prvým podpredsedom Senátu za STAN Jiřím Drahošom.