Ukrajina dnes otvorila rozhovory o svojom pristúpení k Európskej únii, keď popoludní v Luxemburgu začala prvá medzivládna konferencia s Kyjevom. Na jej úvod označil dnešok za historický deň pre Ukrajinu aj Európu ukrajinský premiér Denys Šmyhal, ktorý sa pripojil prostredníctvom videohovoru.
Pred Ukrajinou je podľa jeho slov ešte "veľa práce", ukrajinská strana je na to ale pripravená.
"Silná Ukrajina nie je možná bez Európskej únie. Silná EÚ nie je možná bez Ukrajiny," vyhlásil Šmyhal, ktorého krajina sa už tretím rokom bráni ozbrojenej ruskej agresii. Kyjev na konferencii zastupuje podpredsedníčka ukrajinskej vlády Olha Stefanišynová.
Aj ona ešte pred začiatkom konferencie zdôraznila, že Ukrajina bude aj naďalej pokračovať v reformách. Po dnešnej konferencii začne takzvaný skríning, teda posudzovanie súladu ukrajinskej legislatívy s únijnými normami, ten by mohol podľa Stefanišynovej trvať do konca tohto roka. Následne začnú samotné rokovania o jednotlivých kapitolách.
Historický moment
"Pred dvoma rokmi, 23. júna 2022, Európska únia oznámila, že bude stáť pri Ukrajine tak dlho, ako to bude potrebné. Toto je splnenie prvého sľubu," povedala novinárom pred začiatkom konferencie Stefanišynová. S Budapešťou, ktorá sa k mnohým krokom týkajúcim sa Ukrajiny stavia odmietavo, vedie podľa nej Kyjev bilaterálny dialóg.
"Dúfam, že tento dialóg povedie k neblokovaniu ďalších rozhodnutí Maďarskom," dodal podpredsedníčka ukrajinskej vlády.
Za historický okamih označil dnešný deň aj predseda Európskej rady Charles Michel. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj už skôr uviedol, že sa Ukrajina vracia do Európy, kam po stáročia patrí.
Za dobrú správu pre ľudí na Ukrajine, v Moldavsku a v celej Európskej únii označila štart prístupových rozhovorov aj šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. Medzivládna konferencia s Moldavskom sa začne dnes neskôr popoludní.
Cesta vpred vyžaduje úsilie
"Dnes sme svedkami historického momentu. V nadväznosti na rozhodnutie Európskej rady z decembra 2023 otvoriť prístupové rokovania s Ukrajinou a Moldavskom sa tieto dve krajiny púšťajú do skutočne transformácie v plné členstvo v EÚ – ide o hrdý moment pre oba národy a strategický krok pre EÚ," uviedol Michel.
Ide podľa neho o výsledok reformného úsilia, ktoré obe krajiny vynaložili. "Obidva národy urobili na ceste k európskej integrácii obrovský pokrok, napriek nesmiernym výzvam, ktorým čelili a stále čelia," dodal Michel.
Predseda Európskej rady nezabudol zdôrazniť, že dnešok je len začiatkom dlhého procesu.
"Aj keď dnes oslavujeme významný krok vpred, musíme si tiež uvedomiť, že cesta vpred bude vyžadovať trvalé úsilie, odhodlanie a ďalšie podstatné reformy," uviedol Michel s tým, že krajina musí pokračovať najmä v boji proti korupcii a posilneniu ekonomickej stability, aby splnili prísne štandardy pre členstvo v EÚ.
Európska únia na konferencii, ktorá potrvá asi dve hodiny pre Ukrajinu a následne dve hodiny pre Moldavsko, predstaví rokovací rámec definujúci princípy a základy pre ďalšie rokovania.
Belgické predsedníctvo na konferencii zastupuje ministerka zahraničia Hadja Lahbibová, za Česko je prítomný minister pre európske záležitosti Martin Dvořák, svojich zástupcov v Luxemburgu majú aj ostatné členské štáty EÚ.