Mladí Španieli majú bližší vzťah so svojimi rodičmi ako ich vrstevníci z iných krajín EÚ, uvádza nová štúdia. Veľmi úzky vzťah s rodičmi podľa nej však môže mať aj svoje úskalia, informoval spravodajský portál The Local.
Viac ako polovica Španielov vo veku 18 až 34 rokov má podľa štúdie nadácie La Caixa veľmi blízky vzťah s rodičmi. Kým priemer v EÚ je 37,9 percenta, v Španielsku svoj vzťah s rodičmi ako veľmi blízky hodnotí 56,6 percenta mladých. Tomuto číslu sa pritom približuje len susedné Portugalsko. Kým v EÚ najmenej raz denne s rodičmi komunikuje 49,2 percenta mladých, v Španielsku to je 70,6 percenta.
Blízky vzťah s rodičmi môže podľa autorov štúdie súvisieť s tým, že sa mladí Španieli osamostatňujú neskôr ako ich vrstevníci z iných krajín EÚ. Kým priemer v členských štátoch Európskej únie je 26,4 roka, v Španielsku je to 30,3 roka.
Závery správy však ukazujú, že aj medzi mladými Španielmi, ktorí sa od rodičov odsťahovali vo veku, ktorý je na svetové pomery bežnejší, zostávajú vzťahy s rodinou pevné.
The Local píše, že "tieto zistenia sú možno menším prekvapením pre cudzincov v Španielsku, ktorí vidia tendenciu španielskych rodičov svoje deti rozmaznľovať alebo im pomáhať". Ako príklady portál uvádza, že mnohí španielski rodičia svojim dospelým deťom pripravujú do škatuliek obedy, platíia im štúdium, aby si nemuseli brať pôžičku a v niektorých prípadoch im dokonca kúpia aj byt.
Výskumník a spoluautor štúdie Joan Verd sa domnieva, že štedrosť španielskych rodičov voči potomkom "nahrádza zdroje, ktoré štát neponúka". "V iných európskych krajinách štát zavádza oveľa výraznejšie opatrenia na podporu mladých, v južnej Európe nie sú alebo ich je oveľa menej... Štát nahrádza rodina," zhrnul.