Slovenský parlament vo štvrtok schválil plánovanú transformáciu a výmenu vedenia verejnoprávneho RTVS, čím potvrdil obavy, že tieto zmeny dostanú vysielateľa pod politickú kontrolu a poškodia slobodu médií.
V agentúrnej správe o tom informuje spravodajca agentúry Reuters Jason Hovet.
„Ľavicovo-nacionalistický kabinet Roberta Fica presadzuje zmenu slovenských inštitúcií a pravidiel, a to aj v oblasti štátnej prokuratúry a polície, životného prostredia a mimovládnych organizácií. Niektoré z týchto zmien vyvolali protesty verejnosti a obavy Európskej únie ohľadom dodržiavania demokratickej politiky. Nová legislatíva zmení spôsob výberu rady RTVS, ktorú vláda obvinila zo zaujatosti a ignorovania názorov mimo takzvaného hlavného prúdu. Pracovníci RTVS spolu s opozíciou, niektorými pozorovateľmi EÚ a skupinami na ochranu médií sa obávajú, že zmeny poškodia nezávislosť médií a potlačia kritiku vlády,“ píše spravodajca Reuters v Prahe.
"Návrh zákona... má za cieľ posilniť verejnoprávny charakter (vysielateľa) a zabezpečiť rešpektovanie plurality a princípov demokracie a slobodnej tvorby," povedala vo štvrtok poslancom ministerka kultúry Martina Šimkovičová, keď obhajovala návrh zákona.
Slovenské médiá, píše sa ďalej v agentúrnom článku, informovali, že opozičné strany pred hlasovaním o návrhu zákona, ktorý podporilo 78 vládnych zákonodarcov, odišli z parlamentu.
Zákon začne platiť od júla, keď ho podpíše prezident. Reuters tiež zdôrazňuje, že „podľa zákona bude riaditeľ RTVS vymenený roky pred skončením svojho funkčného obdobia.“ Poukazuje tiež na zmenu názvu na STVR s tým, že za obsadenie funkcie bude zodpovedná novozvolená deväťčlenná rada, ktorú vymenuje ministerka kultúry a parlament.
Riaditeľ RTVS Ľuboš Machaj, dodáva agentúra, to označil za "čierny deň" pre verejnoprávne vysielanie a médiá na Slovensku.
"Nestanovenie presných procesov pri zmene RTVS na STVR v kombinácii s absenciou plnohodnotného vedenia môže destabilizovať inštitúciu a ohroziť výrobu," uviedla RTVS vo vyhlásení.
Pražský spravodajca tiež citoval Michala Šimečku, predsedu najväčšej opozičnej strany Progresívne Slovensko, ktorý označil zákon za hanebný a povedal, že ho napadne na Ústavnom súde.
„Európska vysielacia únia a podpredsedníčka Európskej komisie Věra Jourová tiež vyjadrili znepokojenie, zatiaľ čo Reportéri bez hraníc (RSF) tento mesiac uviedli, že umožňuje ´politizáciu verejnoprávneho vysielania zo strany vlády, ktorá by fatálne ohrozila jeho nezávislosť´," dodáva Reuters.
Zároveň dodáva, že "od minuloročného nástupu k moci si Ficova koaličná vláda vzala na mušku médiá a ďalšie subjekty, ktoré sa podľa nej správali voči nej nepriateľsky".