Francúzsky prezident Emmanuel Macron dúfa, že sa lídri krajín Európskej únie na obsadení najvyšších funkcií v únijných inštitúciách dohodou už na budúci týždeň. V pondelok sa koná neformálny summit Únie, ktorý má o týchto záležitostiach rokovať.
Agentúra Reuters dnes s odvolaním sa na nemenované zdroje z nemeckej vlády napísala, že vláda sociálnodemokratického kancelára Olafa Scholza sa na summite chystá podľa očakávania na druhé funkčné obdobie na predsedníčku Európskej komisie opäť navrhnúť Ursulu von der Leyenovú.
Obsadenie funkcií
Unijní lídri majú v pondelok prebrať obsadenie funkcií v Únii, vrátane predsedu Európskej rady alebo vysokého predstaviteľa Únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku. Nových najvyšších predstaviteľov Únie by potom mali vo funkciách potvrdiť premiéri a prezidenti únijných krajín na summite 28. a 29. júna.
"Dúfam, že budeme môcť dosiahnuť dohodu rýchlo," povedal dnes Macron novinárom na konci summitu skupiny G7 v južnom Taliansku. "To je možné. Zdá sa, že to bude možné v najbližších dňoch, v nasledujúcom týždni, "dodal šéf Elyzejského paláca.
Na okraj summitu G7 Macron rokoval so Scholzem aj von der Leyenovou. Európska ľudová strana, ku ktorej patrí aj von der Leyenová, zostáva najsilnejšou politickou skupinou v Európskom parlamente aj po voľbách z minulého týždňa, a bude teda určovať, kto bude vymenovaný do najmocnejšej únijnej funkcie.
Von der Leyenová na čele
Von der Leyenová, ktorá je členkou nemeckej Kresťanskodemokratickej únie, má slušnú šancu vo funkcii zostať aj v budúcoročnom päťročnom funkčnom období. Aby si ale zotrvanie vo funkcii zabezpečila, musí ju podporiť väčšina lídrov krajín Únie a neskôr tiež väčšina v novozvolenom Európskom parlamente.
Z EPP je aj 13 terajších lídrov únijných krajín a okrem nich von der Leyenovú podporí takmer určite samotné Nemecko a pravdepodobne aj Francúzsko. Už to stačí na požadovanú kvalifikovanú väčšinu, teda 15 z 27 členských krajín, reprezentujúcich aspoň 65 percent obyvateľov Únie.