Izraelské tanky postupujú ďalej do západnej časti Rafahu a vojenská operácia izraelských vojakov z noci na dnešok bola jednou z najintenzívnejších, akú oblasť zatiaľ zažila, povedali agentúre Reuters miestni obyvatelia. Izraelčania útočili zo vzduchu, súše i mora. Boje sa vystupňovali vo chvíli, keď Spojené štáty rokujú s Izraelom a palestínskym hnutím Hamas o návrhu dohody o prímerí.
Podľa výpovedí Palestínčanov sa izraelské jednotky priblížili k oblasti Mavási, ktorá je vo všetkých oficiálnych oznámeniach a mapách armády židovského štátu vedená ako humanitárna zóna, a to odkedy Izraelci do Rafáhu v máji prvýkrát vstúpili, píše Reuters.
Izraelská armáda vo vyhlásení odmietla, že by na humanitárnu zónu útočila. Úrady židovského štátu zopakovali, že ich cieľom je zničiť v Rafahu posledné bojové jednotky radikálneho hnutia Hamas. Izrael pokračuje v "cielených operáciách na základe informácií spravodajských služieb", uviedla ďalej armáda s tým, že v uplynulých dňoch objavila ďalšie zbrane a zneškodnila ďalších palestínskych ozbrojencov.
Izraelčania podľa svojich slov v stredu v Pásme Gazy zasiahli zo vzduchu celkom 45 cieľov vrátane vojenských objektov, militantných buniek, miest na odpaľovanie rakiet a tunelových šácht.
V Rafahu sa od začiatku izraelskej vojenskej operácie, ktorá bola spustená v reakcii na teroristický útok Hamasu zo 7. októbra, pri ktorom prišlo o život 1200 ľudí a ďalších 250 ich bolo odvlečených ako rukojemníkov, skrylo viac ako milión Palestínčanov. Spojené štáty predtým Izraelu pohrozili, že ak do mesta vstúpia, prestanú mu dodávať zbrane.
Ministerstvo zdravotníctva ovládané Hamasom tvrdí, že izraelskí vojaci už pripravili o život viac ako 36-tisíc Palestínčanov, ďalších viac ako 80-tisíc ich bolo zranených. Údaje nie je možné nezávisle overiť.
Návrh prímeria oznámený americkým prezidentom Joeom Bidenom predpokladá tri etapy. Po zastavení bojov a prepustení časti rukojemníkov držaných Hamasom za palestínskych väzňov sa má izraelská armáda stiahnuť z obývaných oblastí Gazy a umožniť palestínskym civilistom návrat domov. Zostávajúci rukojemníci majú byť prepustení v druhej fáze, kedy sa tiež majú trvalo ukončiť boje a izraelská armáda sa má úplne stiahnuť z Pásma Gazy. Posledná fáza počíta s obnovou zničeného Pásma Gazy.
Hamas podľa Reuters vyjadril dohode podporu, ale prejavil ostražitosť ohľadom toho, či Izrael bude jej podmienky plniť.