V Rafáhu na juhu Pásma Gazy v pondelok zahynuli štyria izraelskí vojaci. Podľa vyhlásenia armády ich zabila nálož nastražená v budove. Dvaja najmladší mali 19 rokov a dvaja ďalší 20 a 24 rokov. Pri incidente ďalší vojaci utrpeli zranenia.
Palestínske médiá medzitým dnes informovali o izraelskom bombardovaní rezidenčnej oblasti na severe mesta Gaza, pri ktorom zahynulo osem ľudí, väčšinou deti, píše stanica Al-Džazíra.
Podľa prvotného vyšetrovania armády prieskumná jednotka vojakov operovala v Rafahu vo štvrti Šabúra, kde do podozrivej budovy hodila výbušninu, ktorá mala odpáliť všetky nastražené nálože. Žiadny ďalší výbuch sa neozval, dvaja vojaci preto vstúpili dovnútra.
Následná explózia ukrytej nálože spôsobila čiastočný kolaps trojposchodového objektu a smrť štyroch vojakov. Ďalší siedmi vojaci utrpeli zranenia, stav piatich z nich je označovaný ako vážny. Armáda uvádza, že pri neskoršej prehliadke by našiel vstup do podzemnej šachty, a domnieva sa, že budova patrila príslušníkovi palestínskeho hnutia Hamas, píše portál The Times of Israel (ToI).
Počet izraelských vojakov padlých v Pásme Gazy sa po pondelku zvýšil na 299.
Izraelská armáda dnes tiež oznámila, že z Gazy stiahla svoju 98. divíziu, ktorá sa podieľala na sobotňajšej osobitnej operácii na oslobodenie štyroch rukojemníkov z Nusajrátu, kde sa nachádza palestínsky utečenecký tábor, o niekoľko dní predtým divízia pôsobila tiež v táboroch Dajr Balah a Búrajdž, píše ToI.
Sobotňajšia izraelská operácia bola jednou z najkrvavejších za posledné mesiace - podľa úradov Hamasu pri nej zahynulo najmenej 274 Palestínčanov a ďalších bezmála 700 bolo zranených. Izraelská armáda pripúšťa zhruba 100 mŕtvych s tým, že nie je zrejmé, koľko z nich tvoria civilisti.
Správa o bombardovaní Gazy a padlých vojakov prichádza krátko po tom, ako Bezpečnostná rada OSN schválila svoju prvú rezolúciu podporujúcu dohodu o prímerí medzi Izraelom a Hamasom v Pásme Gazy, kde vojna pokračuje už osem mesiacov.
Plán v troch fázach predpokladá vyjednanie trvalého ukončenia bojov, prepustenie zvyšných izraelských rukojemníkov výmenou za palestínskych väzňov a povojnovú obnovu zdevastovaného palestínskeho územia.
Vojnu vyprovokoval teroristický útok Hamasu a ďalších radikálnych skupín zo 7. októbra, pri ktorom palestínski ozbrojenci pozabíjali takmer 1200 ľudí, väčšinou civilistov, a ďalších asi 250 odvliekli do Pásma Gazy ako rukojemníkov.
Izrael v odvete začal masívnu ofenzívu, pri ktorej podľa dnešných údajov ministerstva zdravotníctva kontrolovaného Hamásom prišlo v Pásme Gazy o život 37 164 Palestínčanov a 84 832 ich utrpelo zranenia. Úrad vo svojej bilancii nerozlišuje medzi bojovníkmi Hamasu a civilistami, hoci civilných obetí je väčšina.