Ukrajina môže na svoju obranu používať zbrane dodané Nemeckom aj proti cieľom na ruskom území. Vyplýva to z vyhlásenia hovorcu nemeckej vlády Steffena Hebestreita, podľa ktorého Kyjev môže zbrane na obranu nasadiť v súlade s medzinárodným právom.
Nemecko vyslovilo dlho očakávaný súhlas krátko po tom, čo americký prezident Joe Biden podľa agentúry AP a webu Politico čiastočne zrušil zákaz použitia amerických zbraní na ruské územie, aby ich Ukrajina mohla použiť pri obrane v okolí Charkova.
"V posledných týždňoch Rusko obzvlášť v okolí Charkova pripravovalo, koordinovalo a vykonávalo útoky z pozícií bezprostredne susediacich ruských pohraničných oblastí. Spoločne sme presvedčení, že Ukrajina má právo sa týmto útokom podľa medzinárodného práva brániť," povedal Hebestreit.
"V súlade s medzinárodnými právnymi záväzkami k tomu môže nasadiť aj dodané zbrane vrátane tých od nás," dodal.
Nemecko sa dlho k možnosti ukrajinských úderov nemeckými zbraňami priamo na ruské územie stavalo odmietavo. Kancelár Olaf Scholz zdráhavý postoj Berlína vysvetľoval obavou zo zatiahnutia do vojny.
Francúzsky prezident Emmanuel Macron v utorok počas štátnej návštevy Nemecka na tlačovej konferencii so Scholzom vyhlásil, že Ukrajina by mala mať možnosť dodanými západnými zbraňami napádať aj ciele v Rusku, z ktorých ruská armáda Ukrajinu ostreľuje a z ktorých útočí.
Scholzov postoj bol vtedy zdržanlivý. Kancelár povedal, že si Nemecko nepraje eskaláciu konfliktu.
To, že sa medzitým nemecký postoj zmenil, naznačil Scholzov štvrtkový rozhovor s občanmi v Erfurte. "Ukrajina je napadnutá, preto má mnoho možností, ktoré jej medzinárodné právo ponúka. Zároveň máme s Ukrajinou dohody, ktoré nemusíme meniť," povedal kancelár. Podľa Politico išlo o vyslovenie nemeckého súhlasu s údermi na ruské územie.