Americká a britská armáda v noci na dnes ostreľovali v Jemene ciele šiitských povstalcov, ktorí už vyše pol roka útočia na obchodné lode v Červenom mori na protest proti izraelskej ofenzíve v Pásme Gazy. Informovala o tom agentúra Reuters. Podľa jemenskej televízie ovládanej povstalcami zomrelo pri americko-britských úderoch 14 ľudí.
Americká a britská armáda vo vyhlásení uviedli, že zasiahli 13 cieľov v Jemene v oblastiach, ktoré majú pod kontrolou povstalci Húsíovej. Britské ministerstvo obrany oznámilo, že medzi cieľmi bol aj sklad dronov a rakiet v prístave Hudajdá.
Riziko pre civilistov
"Ako vždy bola pri plánovaní úderov venovaná maximálna starostlivosť tomu, aby sa minimalizovalo akékoľvek riziko pre civilistov alebo nevojenskú infraštruktúru," zdôraznilo britské ministerstvo obrany.
Televízia ovládaná jemenskými povstalcami informovala, že pri americko-britských úderoch v provincii Hudajdá zomrelo 14 ľudí a viac ako 30 ďalších bolo zranených.
Šiitskí povstalci Húsíovci ovládli za občianskej vojny v Jemene, ktorá trvá od roku 2014, veľkú časť krajiny vrátane hlavného mesta Saná. Od vlaňajšieho novembra ostreľujú obchodné lode, ktoré sú podľa nich nejako napojené na Izrael alebo krajiny, ktoré ho podporujú.
Reakcia na podporu Izraela
Tvrdí, že útoky sú reakciou na vojnu Izraela v Pásme Gazy a na podporu, ktorú niektoré krajiny poskytujú izraelskej vláde. Tá začala vojenskú operáciu v Gaze v odvete za teroristický útok palestínskeho hnutia Hamas na Izrael zo 7. októbra.
Útoky povstalcov na lode v Červenom mori významne narušili svetovú lodnú prepravu a prinútili rad spoločností, aby svoje plavidlá posielali radšej dlhšou a drahšou trasou okolo južnej Afriky.
USA s podporou asi dvoch desiatok štátov v decembri začali operáciu, ktorá má lode v Červenom mori chrániť. Odráža útoky povstalcov a už v januári tiež zaútočili na pozície šiitských povstalcov priamo v Jemene. Vtedy pri tom zomrelo päť ľudí.
Aj tento týždeň povstalci ostreľovali a zasiahli ďalšie plavidlo v Červenom mori. Išlo o grécku nákladnú loď plaviacu sa pod vlajkou Marshallových ostrovov.
Podľa pôvodných informácií mala namierené do prístavu v Spojených arabských emirátoch Vo štvrtok sa objavili informácie, ktoré potvrdili podľa gréckej tlače okrem iného francúzske námorníctvo zo základne v SAE, že plavidlo viezlo obilie do Iránu. Teherán je pritom spojencom jemenských Húsíov i palestínskeho Hamasu.