Severoatlantická aliancia má v súčasnej chvíli k dispozícii len asi päť percent kapacít protivzdušnej obrany potrebných na účinnú ochranu východného krídla NATO, ktorého súčasťou je aj Slovensko. Nedostatok systémov potrebných pre prípad vojny odhaľuje zraniteľnosť aliancie a Európy, píše denník Financial Times (FT) s odkazom na internú analýzu bloku.
Vojna vedená už viac ako dva roky Ruskom proti Ukrajine ukázala nepostrádateľnosť protivzdušnej obrany. Kyjev opakovane žiada Západ o ďalšie systémy protivzdušnej obrany a rakety nevyhnutné na ochranu ukrajinských miest i energetickej infraštruktúry, ktoré prakticky denne čelia útokom.
Hlavná časť plánu
Ak by však prišiel plnohodnotný útok na alianciu, štáty NATO sú schopné poskytnúť len päť percent potrebných kapacít, oznámil FT zdroj oboznámený s obrannými plánmi, ktoré vlani vypracovalo samo NATO.
Vysoko postavený aliančný diplomat denníku oznámil, že obrana pred raketami a vzdušnými údermi je "hlavnou časťou plánu na obranu východnej Európy pred inváziou". Aliancia však podľa diplomata tieto prostriedky "práve teraz nemá".
Niektorí európski predstavitelia a vojenskí činitelia si myslia, že by Rusko mohlo byť do konca tohto desaťročia schopné zaútočiť na niektorý členský štát NATO. Britská vláda vlani na základe obrannej analýzy došla k záveru, že potreba obrany pred vzdušným útokom je "najpálčivejšia za posledných 30 rokov".
Obmedzenosť zásob
Rusko na Ukrajine používa rakety, bezpilotné lietadlá a ničivé kĺzavé letecké bomby zo sovietskej éry. Členov NATO účinnosť týchto nástrojov prinútila po rokoch rozpočtových škrtov navýšiť výdavky na obranu.
VIDEO: Ako funguje desať najsilnejších protivzdušných obranných systémov
"(Protivzdušná obrana) je jednou z najväčších dier, ktoré máme. To nemôžeme poprieť," povedal FT iný diplomat NATO.
Európske členské štáty NATO v posledných mesiacoch neboli schopné Kyjevu dodať požadované obranné systémy, čo opäť odkrylo obmedzenosť európskych zbrojných zásob aj zdĺhavosť ich výroby. Rusko si navyše zaobstaralo útočné drony s dlhým doletom a "útoky na veľkú vzdialenosť už nie sú výsadou veľmocí", upozorňuje západný vojenský činiteľ.